Rrezik në SHBA, amerikani i infektuar me coronavirusin vdekjeprurës ‘kishte kontakt të ngushtë me të paktën 16 persona’

Amerika

Rrezik në SHBA, amerikani i infektuar me coronavirusin vdekjeprurës ‘kishte kontakt të ngushtë me të paktën 16 persona’

Më: 23 janar 2020 Në ora: 15:22
Foto ilustrim

Amerikani që ishte i infektuar me coronavirusin e ri të Kinës ra në kontakt të ngushtë me të paktën 16 persona para se të futeshin në izolim, zbuluan zyrtarët shëndetësorë ndërsa paralajmëruan se do të ketë më shumë raste në SHBA.

Njeriu i paemëruar nga shteti i Uashingtonit, i cili është në të 30-at e tij, u konfirmua publikisht si perëndimori i parë i infektuar me virus të martën më 21 janar.

Zyrtarët në SHBA thonë se mund të ketë tani të paktë 16 të infektuar, sepse ai kishte kontakte me ta, ose më shumë njerëz në Amerikë që nga hyrja e tij në Shtetet e Bashkuara.

Ai nuk u diagnostikua deri të hënën, 20 janar, pasi u kthye në shtëpi nga Kina pesë ditë më parë dhe u sëmur më vonë atë javë.

Coronavirusi, një sëmundje e ngjashme me SARS, që ka vrarë 17 persona dhe të paktën 632 njerëz në të gjithë botën janë infektuar – përfshirë vendet si Tajlanda, Japonia, Tajvani, Koreja e Jugut dhe SHBA.

Shkencëtarët vlerësojnë se numri i vërtetë i njerëzve të infektuar që nga fillimi i shpërthimit është në mijëra, ndoshta më i lartë se 9,000.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat