Njeriu më i pasur në botë premton 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës - Bota Sot
Njeriu më i pasur në botë premton 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës

Amerika

Njeriu më i pasur në botë premton 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës

Më: 17 shkurt 2020 Në ora: 21:14
Jeff Bezos

Bosi i Amazonës, Jeff Bezos ka premtuar 10 miliardë dollarë (7.7bn £) për të ndihmuar në luftimin e ndryshimit të klimës, shkruan BBC.

Njeriu më i pasur në botë tha që paratë do të financojnë punën nga shkencëtarët, aktivistët dhe grupet e tjera.

Ai tha: "Unë dua të punoj së bashku me të tjerët për të forcuar mënyrat e njohura dhe për të eksploruar mënyra të reja të luftimit të ndikimit shkatërrues të ndryshimit të klimës".

Duke shkruar në llogarinë e tij në Instagram, Z. Bezos tha që fondi do të fillojë shpërndarjen e parave këtë verë.

Z. Bezos ka një vlerë neto të vlerësuar prej më shumë se $ 130b, kështu që pengu përfaqëson pothuajse 8% të pasurisë së tij.

Disa punonjës të Amazonës i kanë kërkuar atij të bëjë më shumë për të luftuar ndryshimin e klimës. Ka pasur rrugëdalje dhe disa staf kanë folur publikisht. Gjithashtu, Z.Bezos po financon programin hapësinor Origjinën Blu, i kritikuar për gjurmën e tij të karbonit.

Në krahasim me disa multi-miliarderë, Z. Bezos kishte bërë vetëm filantropi të kufizuar. Dhurimi i tij më i madh përpara premtimit të së hënës mendohet të ketë qenë 2 miliardë dollarë në shtator 2018 për të ndihmuar familjet e pastrehë dhe për të financuar shkollat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat