Kanada dhe Sh.B.A në diskutime rreth vendosjes së trupave amerikane përgjatë kufirit

Amerika

Kanada dhe Sh.B.A në diskutime rreth vendosjes së trupave amerikane përgjatë kufirit

Nga: E.B Më: 26 mars 2020 Në ora: 17:53
Justin Trudeau

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau konfirmoi se SHBA po kërkon që trupat amerikane të vendosen brenda 20 miljeve të kufirit SHBA-Kanada për të ndihmuar me mbikëqyrjen e kufijve, veçanërisht në vendkalimet e parregullta.

Trudeau tregoi se qeveria e tij nuk besonte se ishte e nevojshme në këtë kohë, por se bisedimet ishin në vazhdim.

"Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara kanë kufirin më të gjatë të pa militarizuar në botë dhe është shumë në interesin tonë që të mbetet në atë mënyrë. Ne kemi qenë në diskutime me Shtetet e Bashkuara për këtë, "tha Trudeau gjatë një konference për shtyp jashtë shtëpisë së tij të Otavës, ku ai mbetet në karantinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat