Histori që të lë pa fjalë/ Vdes nga koronavirusi, refuzon lamtumirën me burrin dhe i shpëton jetën - Bota Sot
Histori që të lë pa fjalë/ Vdes nga koronavirusi, refuzon lamtumirën me burrin dhe i shpëton jetën

Amerika

Histori që të lë pa fjalë/ Vdes nga koronavirusi, refuzon lamtumirën me burrin dhe i shpëton jetën

Më: 21 maj 2020 Në ora: 16:46
Rosemary Coutou-Figaro

Pandemia e koronavirusit po tregon histori dramash të zakonshme, histori guximi dhe pasioni që vijnë nga spitalet, punonjësit e shëndetit por edhe nga njerëzit e zakonshëm, të cilët kanë rizbuluar veten si heronj të pavullnetshëm të një tragjedie planetare.

Një nga historitë më të fuqishmet u pasqyrua nga Washington Post dhe tregon për Rosemary, një infermiere 40-vjeçare nga Nju Jorku që vdiq nga Covid, dhe preferoi të shkonte e vetme në botën e përtejme për të shpëtuar jetën e burrit të saj, pa i dhënë mundësi vetes të shkëmbente fjalët e fundit me të

Rosemary Coutou-Figaro ishte një infermiere nga Spitali Kingsbrook, një nga spitalet kryesore në Brooklyn, e martuar me Vincent, një burrë në të gjashtëdhjetat e tij që punon si shofer autobusi në Filadelfia.

Koronavirusi goditi fort Nju Jork-un dhe Rosemary ishte në vijën e parë të luftës, së bashku me kolegët e saj, për të bërë të mundur që të merrnin frymë qindra njerëz, të cilët, çdo orë të ditës dhe natës, mbushnin dhomat e urgjencës.

Ishte mesi i muajit mars kur Vincent e shoqëroi gruan e tij në spital. Rozmarina atë ditë pati kollë, u vizitua te mjekun, u kthehet në shtëpi dhe filloi trajtimin me antibiotikë.

Infermierja pastaj pati temperaturë dhe ethe testi nuk gënjeu. Rozmarina kishte kontraktuar koronavirusin. Spitalizimi filloi menjëherë për të, por për dy javë pacientja infermiere që po trajtohej në një repart Covid dukej se nuk kishte asnjë përmirësim, përkundrazi. Ajo nuk ishte më në gjendje të fliste dhe mezi mund të shkëmbente ndonjë mesazh në Whatsapp me burrin e saj.

“Po vij të të marrë”, i kishte shkruar Vincent gjatë bisedës së fundit. “Jo, nuk lejohen vizitat. Jam e lodhur. Të dua”, u përgjigj Rosemary. Këto ishin fjalët e fundit të infermieries për burrin e saj. Ajo vdiq menjëherë pas kësaj, e mundur nga koronavirusi nga i cili kishte shpëtuar jetë të tjera para se të binte viktimën e tij.

Rosemary iu kishte thënë kolegëve të saj që të mos e lejonin Vincent të hynte në spital, një veprim i fundit dhe ekstrem i dashurisë së një gruaje ndaj burrit të saj. Vetëm më vonë u zbulua se Vincent vuan nga diabeti dhe për të, duke kontraktuar koronavirusin, nënkuptonte vdekjen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat