Ushtria amerikane nënshkruan kontratë me SpaceX - Bota Sot
Ushtria amerikane nënshkruan kontratë me SpaceX

Amerika

Ushtria amerikane nënshkruan kontratë me SpaceX

Më: 28 maj 2020 Në ora: 10:26
Foto ilustrim

Ushtria amerikane ka nënshkruar një kontratë me kompaninë hapësinore të Elon Musk për të përdorur rrjetin e ri satelitor Starlink.

Ushtria amerikane ka nënshkruar një marrëveshje tre-vjeçare me SpaceX për të provuar shërbimin e kompanisë satelitore Starlink, ka njoftuar SpaceNews.

Më 20 maj, ushtria dhe SpaceX nënshkruan një Marrëveshje Bashkëpunimi për Kërkim dhe Zhvillim (CRADA), tha një burim i ushtrisë për organizatën e lajmeve.

Kjo do t’i lejojë ushtrisë të përdorë brezin e gjerë Starlink në mënyrë që të përcaktojë nëse duhet të përfshihet për përdorim më të gjerë.

“CRADAs zakonisht përdoren nga ushtria për të vlerësuar teknologjitë dhe shërbimet nga sektori privat përpara se të angazhohet për blerjen e tyre”, shkroi SpaceNews. “Ushtria në këtë rast dëshiron të jetë në gjendje të vlerësojë performancën e orbitës Starlink të shërbimit të internetit kur lidhet me sistemet ushtarake. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat