Minutat e fundit të jetës së George Floyd, vdekja e të cilit ndezi protestat e dhunshme në SHBA - Bota Sot
Minutat e fundit të jetës së George Floyd, vdekja e të cilit ndezi protestat e dhunshme në SHBA

Amerika

Minutat e fundit të jetës së George Floyd, vdekja e të cilit ndezi protestat e dhunshme në SHBA

Më: 2 qershor 2020 Në ora: 09:11
Pamje nga vendi i ngjarjes

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë përfshirë nga protestat mbarëkombëtare, pas vdekjes së një burri afrikano-amerikan, pas një arresti policor.

George Floyd, 46 vjeç, vdiq pasi u arrestua nga policia jashtë një dyqani në Minneapolis, Minesota.

Pamjet e arrestimit në 25 maj tregojnë një oficer të bardhë të policisë, Derek Chauvin, duke vendosur gjurin në qafën e z. Floyd ndërsa ai ishte i shtrirë në dysheme.

Z. Chauvin, 44, është akuzuar për vrasje.

Siç shkruan BBC, përcjell Telegrafi, ngjarjet kryesore që çuan në vdekjen e z. Floyd ndodhën brenda 30 minutave.

Bazuar në deklarimet e dëshmitarëve, pamjet video dhe deklaratat zyrtare, këtu janë ato që dimë deri më tani.

E gjitha filloi me një raport për një “kartëmonedhë të rreme” prej 20 dollarësh.

Një raportim u bë në mbrëmjen e 25 majit, kur z. Floyd bleu një paketë cigaresh nga Cup Foods, një dyqan ushqimesh.

Duke besuar se kartëmonedha 20 dollarëshe që ai përdori ishte e falsifikuar, një punonjës i dyqanit e raportoi atë në polici.

Z. Floyd kishte jetuar në Minneapolis për disa vjet pasi u transferua atje nga Houston i tij, në Teksas.

Ai kohët e fundit kishte punuar si një punëtor sigurimi në qytet, por, si miliona amerikanë të tjerë, mbeti pa punë nga pandemia e coronavirusit.

Z. Floyd ishte një klient i rregullt në Cup Foods.

Ai ishte një fytyrë miqësore, një klient i këndshëm që kurrë nuk shkaktoi telashe, ka thënë për NBC, pronari i dyqanit, Mike Abumayyaleh.

Por zoti Abumayyaleh nuk ishte në punë ditën e incidentit.

Në raportimin e kartëmonedhës së dyshimtë, punonjësi i tij adoleshent ishte vetëm duke ndjekur protokollin.

Në një telefonatë në 911, të bërë në 20:01, punonjësi i tha operatorit se kishte kërkuar t’ia kthente cigaret, por “ai [Floyd] nuk dëshironte ta bëjë atë”, sipas një transkriptimi të lëshuar nga autoritetet.

Punonjësi tha se burri u shfaq “i dehur” dhe “jo nën kontrollin e vetvetes”, thuhet në transkript.

Menjëherë pas telefonatës, rreth orës 20:08, mbërritën dy oficerë policie.

Z. Floyd ishte ulur me dy persona të tjerë në një makinë të parkuar në një qoshe.

Pasi iu afrua makinës, një nga oficerët, Thomas Lane, nxori armën dhe urdhëroi zotin Floyd të tregonte duart e tij.

Në një histori të incidentit, prokurorët nuk shpjegojnë pse Lane mendoi se ishte e nevojshme për të nxjerrë armën e tij, përcjell Telegrafi.

Lane, prokurorët thanë, “vendosi duart mbi Floyd dhe e tërhoqi atë nga makina”. Pastaj Floyd “rezistoi në mënyrë aktive gjatë prangosjes”.

Megjithatë, pasi u prangos, Floyd u bë i bindur ndërsa Lane shpjegoi se po arrestohej për “monedhën e falsifikuar”.

Ishte kur oficerët u përpoqën ta fusin zotin Floyd në makinën e tyre me skuadër kur pasoi “një luftë”.

Rreth orës 20:14, z. Floyd “u ngurtësua, ra në tokë dhe u tha oficerëve se ai ishte klaustrofobik”, sipas raportit.

Chauvin arriti në vendin e ngjarjes. Ai dhe oficerët e tjerë u përfshinë në përpjekje të mëtutjeshme për të futur zotin Floyd në makinën e policisë.

Gjatë kësaj përpjekje, në 20:19, Chauvin tërhoqi zotin Floyd nga ulësja e pasagjerit, duke bërë që ai të binte në tokë, thuhet në raport.

Ai ishte shtrirë atje, me fytyrë poshtë, ende me pranga.

Kjo ishte kur dëshmitarët filluan të filmojnë Floyd, i cili u duk se ishte në një gjendje të stresuar.

Këto momente, të kapura në shumë telefona celularë dhe të shpërndarë gjerësisht në mediat sociale, do të dëshmojnë se janë të fundit të Floyd.

Z. Floyd ishte duke u mbajtur nga oficerët, ndërsa Chauvin vendosi gjurin e majtë midis kokës dhe qafës.

“Nuk mund të marr frymë”, kishte thënë Floyd vazhdimisht, duke u lutur për nënën e tij dhe duke thënë “ju lutem, ju lutem, ju lutem”.

Por, përkundër lutjeve, për tetë minuta dhe 46 sekonda, Chauvin mbajti gjurin e tij në qafën e Floyd, thuhet në raportin e prokurorëve.

Rreth gjashtë minuta në atë periudhë, Floyd u bë jo i përgjegjshëm.

Në videot e incidentit, kjo ishte kur Floyd ra në heshtje, pasi kalimtarët u kërkuan oficerëve të kontrollonin pulsin e tij.

Një nga oficerët e tjerë, JA Kueng, e bëri pikërisht këtë gjë, duke kontrolluar kyçin e dorës të Z. Floyd, por “nuk mund ta ndjente pulsin”. Megjithatë, oficerët nuk lëvizën.

Në orën 20:27, Chauvin hoqi gjurin nga qafa e Floyd. Pa lëvizje, Floyd u vendos në një karrocë spitali dhe u dërgua në Qendrën Mjekësore të Qarkut Hennepin me një ambulancë.

Ai u shqiptua i vdekur rreth një orë më vonë.

Natën para vdekjes së tij, Floyd kishte folur me një nga miqtë e tij më të ngushtë, Christopher Harris. Ai e kishte këshilluar z. Floyd të kontaktonte një agjenci të përkohshme pune.

Falsifikimi, tha ai, nuk ishte në karakterin e z. Floyd.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat