CoVid-19/ Mjekët apelojnë të mos përdoret gaz lotsjellës dhe sprajt me piper, kanë një arsye të fortë - Bota Sot
CoVid-19/ Mjekët apelojnë të mos përdoret gaz lotsjellës dhe sprajt me piper, kanë një arsye të fortë

Amerika

CoVid-19/ Mjekët apelojnë të mos përdoret gaz lotsjellës dhe sprajt me piper, kanë një arsye të fortë

Më: 6 qershor 2020 Në ora: 21:42
Foto ilustrim

Ndërsa protestat vazhdojnë që të shtohen në SHBA, shkencëtarët kanë një tjetër shqetësim. Ata i tremben mënyrës së të vepruarit të policisë, që për të shpërndarë turmat hedh gaz lotsjellës si edhe prajt me piper.

Sipas mjekëve, përdorimi i tyre ndaj protestuesve e rrit përhapjen e COVID-19 te njerëzit.

SHBA kaloi momente mjaft të vështira për shkak të koronavirusit, me mijëra të vdekur dhe të infektuar.

Ndërkohë që tani, pasi endi ka nisur hapjen, afërsia e njerëzve në protesta, por edhe taktikat e policisë, rrezikojnë që të sjellin një tjetër gjendje kaotike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat