Bolton: Presidenti Trump i kërkoi Kinës ndihmë për rizgjedhje - Bota Sot
Bolton: Presidenti Trump i kërkoi Kinës ndihmë për rizgjedhje

Amerika

Bolton: Presidenti Trump i kërkoi Kinës ndihmë për rizgjedhje

Më: 17 qershor 2020 Në ora: 23:25
Trump dhe Bolton

Donald Trump i kërkoi Presidentit kinez Xi Jinping ndihmë që të rizgjidhet president në 2020, shkruan në librin e tij të ri John Bolton, ish-këshilltar i sigurisë kombëtare në administratën Trump, sipas disa pasazheve të librit të publikuara të mërkurën.

Gjatë takimit me Xi në qershor të vitit të kaluar, presidenti “në mënyrë shokuese ndërroi bisedën duke u përqëndruar tek zgjedhjet presidenciale amerikane, duke aluduar mbi mundësinë që kapacitetet ekonomike të Kinës të ndikonin në fushatë dhe duke iu lutur zotit Shi të garantonte fitoren e tij,” shkruan ish-këshilltari i afërt i presidentit në librin e tij të ri që premton të jetë një botim bombastik, sipas personave që e kanë lexuar.

Në pasazhe të botuara nga The Washington Post, The New York Times dhe The Wall Street Journal, zoti Bolton shkruan se Presidenti Trump theksoi rëndësinë e fermerëve amerikanë dhe si do të ndikonte tek rezultati i zgjedhjeve amerikane “shtimi i sasisë së sojës dhe grurit amerikan” që do të blinte Kina. /VoA

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat