Kush nuk beson në COVID-19? Ky është shteti me mbi 1000 vdekje në 24 orë - Bota Sot
Kush nuk beson në COVID-19? Ky është shteti me mbi 1000 vdekje në 24 orë

Amerika

Kush nuk beson në COVID-19? Ky është shteti me mbi 1000 vdekje në 24 orë

Më: 22 qershor 2020 Në ora: 18:29
Foto ilustrim

Në javën e fundit, Brazili ka statistika të frikshme të vdekjeve nga COVID-19.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë braziliane, në një periudhë njëjavore nga 15 qershori deri më 21 qershor, vendi raportoi 7.228 vdekje nga koronavirusi, një mesatare prej më shumë se 1.000 vdekjeve çdo ditë, raporton Reuters.

Rritja javore dërgon numrin e vdekjeve të Brazilit nga koronavirusi në më shumë se 50,000.

Në të njëjtën javë, Brazili raportoi të paktën 217.414 raste të reja të Covid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm të çështjeve të vendit në më shumë se 1,080,000, transmeton lajmi.net.

Brazili është vendi i dytë në botë pas SHBA me numrin më të madh të rasteve dhe vdekjeve sipas Universitetit Johns Hopkins. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat