Rreshteri 20-vjeçar masakron kolegen dhe i varros trupin në pyll, pastaj vetëvritet - Bota Sot
Rreshteri 20-vjeçar masakron kolegen dhe i varros trupin në pyll, pastaj vetëvritet

Amerika

Rreshteri 20-vjeçar masakron kolegen dhe i varros trupin në pyll, pastaj vetëvritet

Më: 3 korrik 2020 Në ora: 21:51
Vanessa Guillen

I dyshuari kryesor në vrasjen makabre të ushtarakes së bazës Fort Hood, Vanessa Guillen është identifikuar si ushtari 20-vjeçar që kreu vetëvrasje disa orë pas zbulimit të trupit të saj.

Autoritetet ushtarake amerikane thanë se rreshteri Aaron David Robinson u arratis nga baza e Fort Hood në Texas, SHBA, të martën para se të mund të arrestohej nga hetuesit ushtarakë, ndërsa vrau veten mëngjesin e të mërkurës kur zyrtarët e kishin zbuluar se ku ndodhej.

Gjithashtu 22 vjeçarja Cecily Aguilar, bashkëshorte e një ushtraku të Fort Hood, është arrestuar si e dyshuar se ka ndihmuar Robinson për zhdukjen e trupit të Guillen. Ajo përballet me 20 vjet burg nëse shpallet fajtore dhe $250,000 gjobë.

Agjenti Special Damon Phelps tha në konferencën e shtypi se po hetohen lidhjet e Robinson me Guillen, të cilët megjithse ishin pjestarë të bazës së Fort Hood, nuk punonin në afërsi me njëri-tjetrin.

Agjenti refuzoi pretendimet e familjarëve të Guillen se ajo ishte ngacmuar seksualisht nga rreshteri. 20 vjeçarja Guillen ishte parë e gjallë herën e fundit në bazën e Texas më 22 prill, kur i kishte thënë familjes së po ngacmohej nga rreshteri Robinson.

Avokati i familjes Guillen thotë se vajza u vra me një çekiç brenda bazës, dhe më pas trupi i saj u copëtua dhe u fsheh në beton.

Sipas raportimeve Robinson e Aguilar bashkëpunuan për të copëtuar trupin e 20 vjeçares dhe kishin tentuar ta digjnin.

Guillen raportohet se ishte ankuar te eprori i saj oficer për ngacmimet e Robinson por ai ishte përgjigjur se nuk ishte në linjën e tij të kompetencave.

Mbetjet e trupit të saj ishin dëmtuar aq shumë sa fytyra e saj nuk mund të përdorej për matje të kockave apo konfirmim të të dhënave dentare.
Pjesë trupore të Guillen ishin fshehur në zonën pyjore pranë lumit Leon River.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat