Trump godet Kinën përmes urdhrit të ri për Hong Kong - Bota Sot
Trump godet Kinën përmes urdhrit të ri për Hong Kong

Amerika

Trump godet Kinën përmes urdhrit të ri për Hong Kong

Nga: E.R Më: 15 korrik 2020 Në ora: 08:44
Donald Trump

Trump thotë se ai i ka dhënë fund trajtim preferencial ekonomik për Hong Kong

Presidenti amerikan Donald Trump ka nënshkruar një urdhër për t'i dhënë fund trajtimit ekonomik preferencial për Hong Kongun, pasi Kina miratoi një ligj të ri të sigurisë atje.

Duke folur në  kopshtin rozë të Shtëpisë së Bardhë të Martën, Z. Trump tha se urdhri i tij ekzekutiv do t'i jepte fund trajtimit preferencial për Hong Kongun, shkruan BBC, përcjell ''Bota sot''

"Nuk ka privilegje të veçanta, asnjë trajtim i veçantë ekonomik dhe asnjë eksport i teknologjive të ndjeshme", tha presidenti, i cili fillimisht njoftoi në maj se administrata e tij do të fillojë të zvogëlohet për statusin e veçantë të territorit.

Ai gjithashtu u tha gazetarëve se ai kishte nënshkruar Aktin e Autonomisë së Hong Kongut, i cili kaloi në Kongres në fillim të këtij muaji.

"Ky ligj i jep administratës time mjete të reja të fuqishme për të mbajtur përgjegjës individët dhe subjektet e përfshira në shuarjen e lirisë së Hong Kongut," tha zoti Trump në konferencën e shtypit.

Presidenti kur u pyet nga një gazetar tha se ai nuk kishte plane të fliste me Presidentin Kinez Xi Jinping.

Ai u tha gazetarëve se "ne e kemi Kinën plotësisht përgjegjëse për fshehjen e virusit dhe lëshimin e tij në botë".

Administrata e zotit Trump është nën kontroll për përgjigjen e saj ndaj pandemisë koronavirus - SHBA ka 3.4 milion raste të regjistruara, më të lartat në botë.

Adresa e politikës së presidentit u zhyt në një sulm të gjatë politik ndaj sfiduesit të tij demokratik presidencial, Joe Biden, duke filluar nga tregtia dhe imigracioni deri te policia dhe ndryshimet klimatike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat