Vendet e sigurta të SHBA-së vazhdojnë të njohin Guaido si president të përkohshëm të Venezuelës - Bota Sot
Vendet e sigurta të SHBA-së vazhdojnë të njohin Guaido si president të përkohshëm të Venezuelës

Amerika

Vendet e sigurta të SHBA-së vazhdojnë të njohin Guaido si president të përkohshëm të Venezuelës

Më: 4 gusht 2020 Në ora: 21:40
Juan Guaido

Një zyrtar amerikan shprehu besim të martën se fuqitë kryesore do të vazhdojnë ta njohin figurën e opozitës Juan Guaido si presidentin e përkohshëm të Venezuelës edhe nëse ai është i anashkaluar në zgjedhjet e diskutueshme, shkruan France24.

Shtetet e Bashkuara dhe shumica e kombeve të Amerikës Perëndimore dhe Latine nuk e njohin më të majtën e Nicolas Maduros si president për shkak të pretendimeve të gjera për mashtrim në zgjedhjet e vitit 2018, por ai mbetet në krye.

Pretendimi i Guaido për pushtet mbështetet në të qenit kryetar i parlamentit, por opozita ka frikë se sondazhet e reja legjislative të thirrura për 6 dhjetor nën një organ zgjedhor të udhëhequr nga regjimi janë një përfundim i parëndësishëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat