SHBA-ja sanksione të reja ndaj Iranit

Amerika

SHBA-ja sanksione të reja ndaj Iranit

Më: 24 shtator 2020 Në ora: 17:38
Foto ilustrim

Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksione të reja ndaj një numri zyrtar dhe entesh iraniane.

Kjo u deklarua sot nga përfaqësuesi special i SHBA-së për Iranin dhe Venezuelën, Eliot Abrams, përpara Komisionit për Punë të Jashtme në Senat.

Navid Afkari u ekzekutua në fillim të këtij muaji pasi u dënua për goditje me thikë të një roje sigurie në protestat anti-qeveritare në 2018, njoftoi media shtetërore iraniane, raportoi reuters.

Gjykata e Lartë e Iranit refuzoi të shqyrtojë çështjen në fund të gushtit, e cila gjithashtu u mbrojt nga Presidenti i SHBA-së, Donald Trump.

Ndryshe, autoritetet iraniane ditë më parë kishin dënuar me vdekje mundësinë iranian gjersa gjykatësit që shqiptoi dënimin, nuk mund të udhëtojë drejt SHBA-ve. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat