A ka me të vërtetë gjasa prej 87 për qind të rizgjedhet president, Donald Trumpi?

Amerika

A ka me të vërtetë gjasa prej 87 për qind të rizgjedhet president, Donald Trumpi?

Më: 21 tetor 2020 Në ora: 22:34
Donald Trumpi

Këtu është një mënyrë tjetër për të parë se kush mund të fitojë zgjedhjet.

Bursat tregtare kanë qenë historikisht një mënyrë e mirë për të parashikuar rezultatet e zgjedhjeve, sipas një grupi kërkimor të quajtur Socionomics Institute. Ata pretendojnë se pothuajse në çdo rast që një president rikandidonte dhe tregu i aksioneve doli mirë (d.m.th. më shumë se 20 për qind) në tre vitet para votimit, kryetari i tanishëm fitoi, raporton BBC.

Është një mënyrë tjetër për të thënë që kur një ekonomi po shkon mirë, njerëzit kanë më shumë gjasa të votojnë për presidentin, i cili ishte në krye gjatë asaj kohe.

Bazuar në atë mendim, Instituti Socionomics parashikon që Trump ka 87 për qind mundësi për të fituar zgjedhjet.

“Bursa e aksioneve është një tregues i humorit shoqëror”, tha Matthew Lampert, drejtori i hulumtimit të grupit, sipas CBS News. “Historikisht, një prirje më pozitive në treg dhe gjendje shpirtërore shoqërohet me një fitore”.

Por analistë të tjerë thonë se ata besojnë se rritja e fundit në tregun e aksioneve po sinjalizon një fitore për Joe Bidenin, jo Trumpin.

Ka shumë arsye që këtë vit mund të jenë të ndryshme, veçanërisht pandemia, e cila ka shkaktuar sasi të mëdha të pasigurisë politike dhe ekonomike. Shumica e amerikanëve besojnë se Trumpi ka bërë një punë të keqe në menaxhimin e COVID-19.

Kjo pikëpamje, plus çështjet e tjera, përfshirë një vit marrëdhëniesh të trazuara të garës, mund të tejkalojnë performancën e mirë të tregut të aksioneve.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat