Studimi: SHBA mund të ketë 500,000 viktima nga COVID-19, por përdorimi i maskës mund të shpëtojë 130,000 jetë

Amerika

Studimi: SHBA mund të ketë 500,000 viktima nga COVID-19, por përdorimi i maskës mund të shpëtojë 130,000 jetë

Më: 25 tetor 2020 Në ora: 16:24
Foto ilustrim

Numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA mund të arrijë në gjysmë milion deri në fund të shkurtit, por mbajtja e maskës nga njerëzit mund të shpëtojë gati 130,000 jetë, sipas një studimi të fundit.

Studiuesit nga Universiteti i Uashingtonit shikuan mënyra jo-farmaceutike për minimizimin e viktimave të COVID-19. Analiza e tyre shqyrtoi se si sëmundja është përhapur në shtete të ndryshme dhe projektoi efektet e niveleve të ndryshme të distancës sociale dhe përdorimit të maskave nga mesi i shtatorit 2020 deri në fundi i shkurtit 2021.

Rreziku nga koronavirusi dhe sforcimi i spitaleve do të qëndrojë i lartë gjatë dimrit në të gjitha skenarët, thanë ata, veçanërisht në shtete të populluara si Florida dhe California.

Por nëse 95% e njerëzve do të vishnin një maskë në publik, studiuesit thonë se 129,574 jetë mund të shpëtoheshin – ose 96,000 jetë nëse 85% e njerëzve e marrin atë.

Më shumë se 223,000 vdekje të lidhura me koronavirus janë regjistruar deri më tani në SH.B.A. që nga fillimi i krizës, sipas Universitetit Johns Hopkins.

“Gjetjet tona tregojnë se përdorimi universal i maskës, një ndërhyrje relativisht e përballueshme dhe me ndikim të ulët, ka potencialin të shërbejë si një strategji prioritare për të shpëtuar jetën në të gjitha shtetet e SHBA”, thotë studimi – botuar në revistën Nature Medicine.

Autorët citojnë një studim të fundit që sugjeroi se vetëm 49% e amerikanëve thanë se ata “gjithmonë” mbanin një maskë në publik.

Sidoqoftë, duke cituar një artikull të Neë York Times, ata shtojnë se përdorimi i maskës prej 95% ishte vërejtur tashmë në disa lagje të qytetit.

Donald Trump shquar shmangu përdorimin e maskave më herët në pandemi, por përfundimisht filloi të mbante një.

Rivali i tij zgjedhor, kandidati demokrat Joe Biden, ka theksuar rëndësinë e mbulesave të fytyrës, duke këmbëngulur se “maskat kanë rëndësi” dhe “shpëtojnë jetë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat