Për herë të parë në 100 vjet ekzistencë, gazeta amerikane ia kthen shpinën republikanëve: Votojeni Bidenin para Trumpit

Amerika

Për herë të parë në 100 vjet ekzistencë, gazeta amerikane ia kthen shpinën republikanëve: Votojeni Bidenin para Trumpit

Më: 26 tetor 2020 Në ora: 21:29
Joe Biden

Një gazetë me prirje konservatore në New Hampshire ka mbështetur një kandidat demokrat për president për herë të parë në më shumë se 100 vjet.

“The New Hampshire Union Leader” e mbështeti liberalin, Gary Johnson gjatë fushatës së vitit 2016, pasi më parë kishte mbështetur vetëm republikanët, sipas Axios, raporton BBC.

“Ne kishim shpresë me fitoren e Trumpit që ai mund të ndryshojë, që pesha dhe përgjegjësia e Zyrës Ovale mund të formojë një njeri më të respektueshëm dhe presidencial”, shkroi Udhëheqësi i Unionit New Hampshire në një editorial të botuar të dielën.

Por megjithëse vlerësoi disa nga arritjet e presidentit gjatë mandatit të parë në detyrë, gazeta komentoi: “Presidenti Trump nuk gabon gjithmonë 100 për qind, por është 100 për qind personi i gabuar për Amerikën”.

Në veçanti, gazeta kritikoi trajtimin e ekonomisë dhe pandeminë e coronavirusit nga ana e presidentit të SHBA-së, Trump gjersa ka edhe disa fjalë për Bidenin.

“Ne kemi gjetur se Bideni mund të jetë një nëpunës publik i kujdesshëm, i dhembshur dhe profesionist,” shkroi gazeta, pavarësisht nga ndryshimet e saj “të rëndësishme” të politikës me kandidatin demokrat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat