Kreu i kultit të neveritshëm merr 120 vjet burg. Mbante skllave seksi dhe i dëmokste!

Amerika

Kreu i kultit të neveritshëm merr 120 vjet burg. Mbante skllave seksi dhe i dëmokste!

Nga: D.G. Më: 28 tetor 2020 Në ora: 08:51
Toni Natalie, ish e dashura e Keith Rainierit pas shqiptimit të dënimit

Keith Raniere, 60 vjeç, një mësues feje i turpëruar i ndihmës vetjake dhe udhëheqës i kultit NXIVM (lexo "nexium"), është dënuar me 120 vjet burg për dëmkosjen e disa ndjekësve dhe shndërrimin e tyre në skllave seksi, raporton Associated Press.

Prokuroria kërkoi burgim të përjetshëm për Ranieren, ndërsa avokatët e tij e konsideruan të përshtatshme dënimin me 15 vjet. 60-vjeçari nuk tregoi pendim gjatë gjykimit dhe dënimit, dhe avokatët e tij thanë para dënimit se klienti i tyre "nuk i vjen keq për sjelljen dhe vendimet e tij".

Gjykatësi Nicholas Garaufis e quajti Ranieren "mizor" kur ia shqiptoi dënimin, dhe krimet e tij "veçanërisht tronditëse" sepse shënjestrat e tij ishin vajza dhe gra të reja.

Dënimi është kulmi i viteve të ekspozimit të Raniere dhe NXIVM-së, një kompani e vetëshpallur e marketingut në shumë nivele që u ngarkoi pjesëmarrësve mijëra dollarë për seminaret e saj të mirëqenies private dhe të biznesit.

Midis pjesëmarrësve të seminarit ishin milionerë dhe aktore të Hollivudit, të cilët ishin të gatshëm të duronin sikletin dhe t'i bindeshin Ranieres.

NXIVM u përfshi në dy dokumentarë - "Betimi" i HBO-së dhe "Të mashtruar: Brenda Kultit NXIVM" të Starzit.

Prokuroria tha që Raniere drejtoi një organizatë që veproi si kriminale. Ai i kontrolloi shokët e tij duke prodhuar ndjenja turpi dhe pendimi tek ata, dhe ata më pas i siguruan partnerë seksualë. Raniere u dënua për mashtrim, kontrabandë me njerëz pa leje qëndrimi në Shtetet e Bashkuara, trafikim njerëzish me qëllim shfrytëzimi seksual, zhvatje dhe pengim të drejtësisë.

Prokurorët thanë se Raniere filloi të bënte seks me një 15-vjeçare më 2005 dhe se ai mbajti adoleshenten tjetër në të njëjtën dhomë për gati dy vjet.

Raniere u quajt "Udhëheqës" nga ndjekësit e tij, dhe për t'i bërë nderime, formuan një motërsi të fshehtë të përbërë nga "skllave" të cilët ishin dëmkosur me inicialet e tij dhe ishin urdhëruar të bënin seks me të. Gratë u detyruan të zbulojnë informacione komprometuese për veten e tyre që mund të përdoren potencialisht kundër tyre nëse largohen ndonjëherë nga NXIVM-ja.

Ndër ndjekësit e Raniere ishte aktorja amerikane Allison Mack, 38, e njohur për rolin e saj në serialin popullor "Smallville". Financieri i NXIVM-së Clare Bronfman, 41 vjeç, njëra nga trashëgimtarët e pasurisë së krijuar nga kompania shumëkombëshe e pijeve alkoolike Seagram, u dënua me shtatë vjet burg për rolin e saj në NXIVM. Mack është deklaruar fajtor për krimet e saj dhe po pret dënimin.

Ish-anëtarja e NXIVM-së India Oxenberg (29), vajza e aktores Catherine Oxenberg (59; "Dinastia"), e quajti Ranieren "princeshë të vogël të privilegjuar" dhe grabitqare seksuale, duke u ankuar që ajo ndoshta mund të mbante inicialet e tij në lëkurën e saj për pjesën tjetër të jetës së saj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat