Maduro pretendon se shpërthimi i rafinerisë ishte sulm 'terrorist'

Amerika

Maduro pretendon se shpërthimi i rafinerisë ishte sulm 'terrorist'

Më: 28 tetor 2020 Në ora: 22:44
Foto

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro pretendoi të mërkurën se rafineria më e madhe e naftës në vend ishte sulmuar me armë "terroriste" dhe fajësoi liderin e opozitës Juan Guaido, raporton France24.

Pretendimet e tij erdhën një ditë pasi udhëheqësit e opozitës zbuluan se kishte pasur një shpërthim në rafinerinë në shtetin veriperëndimor të Falcon, pa u lënduar askush.

Rafineria Amuay "u sulmua nga një armë e fuqishme, një armë e madhe", tha Maduro për mediat ndërkombëtare në kryeqytetin Karakas.

"Ata donin të provokonin një shpërthim (dhe) rrëzuan një kullë që kishte çelik më të trashë se një rezervuar".

Maduro tha se autoritetet po hetonin se çfarë lloji të armës ishte përdorur, por fajësoi "grupet terroriste të Juan Guaido".

Maduro shpesh akuzon Guaido se qëndron pas sulmeve të supozuara terroriste.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat