Uragani Zeta përfshin qytetin e Luizianës

Amerika

Uragani Zeta përfshin qytetin e Luizianës

Më: 28 tetor 2020 Në ora: 23:45
Foto ilustrim

Uragani Zeta u përplas në qytetin Luiziana të mërkurën me New Orleans plotësisht në rrugën e saj, duke goditur shtëpitë dhe bizneset me shi dhe erëra të forta, duke prishur energjinë elektrike për mijëra shtçpi dhe duke kërcënuar të shtynte deri në 9 metra ujë deti në brendësi në një rajon të Bregut të Gjirit tashmë të goditur nga stuhitë e shumta këtë vit, raporton AP.

Rrugët u përmbytën pranë bregdetit, ku parashikuesit thanë se uragani Zeta po bënte zbarkimin rreth Gjirit të Terrebone afër Cocodrie, një fshat peshkimi i painkorporuar në fund të një autostrade me një laborator detar, por pak nëse ka ndonjë banor me kohë të plotë.

Shiu goditi Lagjen Franceze në New Orleans, dhe rrjedhat e ujit dolën nga çatitë. Pemët fshikullonin para dhe prapa në erë, megjithëse disa njerëz ishin ende në Bourbon Street me cadra ose me makina që lëviznin ngadalë. Automjetet ikonike të rrugës ishin në punë dhe Bashkia u mbyll, tha kryetari i bashkisë LaToya Cantrell.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat