Trump-Biden: Kush ka më shumë fuqi në Senat

Amerika

Trump-Biden: Kush ka më shumë fuqi në Senat

Nga: G.B Më: 6 nëntor 2020 Në ora: 08:06
Shtëpia e Bardhë

Ndërsa rezultatet nga garat e kongresit vazhdojnë të numërohen, ja se si duket ekuilibri i fuqive në Senat tani, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Republikanët kanë prerë ashpër shanset e Demokratëve për të marrë përsëri Senatin, duke fituar një seri konkursesh në të gjithë vendin në veshjet e Presidentit Trump.

Demokratët aktualisht kanë fituar 47 vende me zgjedhje në Kolorado, ndërsa Republikanët kanë fituar 47 vende me zgjedhje në Alabama.

Aktualisht ka katër vota të pavendosura në Senat. Secila palë ka nevojë për 51 vende për të kontrolluar dhomën e sipërme, ose 50 nëse kandidati i tyre presidencial fiton, pasi që nënkryetari mund të hedhë një votë vendimtare.

Në Shtëpi, Demokratët kanë 208 vende dhe Republikanët kanë 196. Partia që ka të paktën 218 vende do të kontrollojë atë./BS/

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat