Obama thotë se refuzimi i Trumpit për të pranuar rezultatet, tregon se sa kombi është i ndarë

Amerika

Obama thotë se refuzimi i Trumpit për të pranuar rezultatet, tregon se sa kombi është i ndarë

Më: 15 nëntor 2020 Në ora: 17:46
Obama dhe Trump

Ish-presidenti, Barack Obama tha se rezultatet e zgjedhjeve, me të dy kandidatët që marrin më shumë se 70 milionë vota secili, tregojnë se kombi është akoma i përçarë, gjë që nuk është një shenjë e mirë për demokracinë.

“Ajo që thotë është se ne jemi ende thellësisht të ndarë. Fuqia e asaj pikëpamjeje alternative botërore që paraqitet në media që ata votues konsumojnë – ka shumë peshë”, tha ai për CBS në një intervistë të regjistruar paraprakisht, e cila u transmetua të dielën, raporton cnn.

Kur u pyet nëse ishte i shqetësuar për këtë, Obama u përgjigj “Po. Është shumë e vështirë për demokracinë tonë të funksionojë nëse po veprojmë në fakte krejtësisht të ndryshme”.

Obama ka bërë një seri intervistash në kohën kur do të botonte kujtimet e tij të reja, “Toka e Premtuar”.

Presidenti i 44-të mbrojti rolin e tij aktiv duke bërë fushatë për Joe Bidenin, nënpresidentin e tij, duke thënë se rrethanat e garantuan atë që ta kritikonte publikisht pasardhësin e tij – diçka që zakonisht nuk ndodh.

Për rëndësinë e një tranzicioni paqësor, Obama tha se “është një punë e përkohshme. Ne nuk jemi mbi rregullat. Ne nuk jemi mbi ligjin. Ky është thelbi i demokracisë sonë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat