Njujorkezët e pasur punësojnë njerëz që të presin në radhë për t’iu siguruar një vend për testin COVID-19

Amerika

Njujorkezët e pasur punësojnë njerëz që të presin në radhë për t’iu siguruar një vend për testin COVID-19

Më: 25 nëntor 2020 Në ora: 17:38
Foto

Një video virale u publikua në TIKTOK këtë fundjavë duke reklamuar një shërbim, në të cilin dikush do të priste në radhë të gjata për ju, të cilin më pas do ta zëvendësonte në momentin e testimit për coronavirus.

Videoja tani e fshirë shpjegon se si individët që duan të punësojnë dikë që të presë me orë të tëra mes të infektuarve potencialisht duhet të përdorin aplikacionin TaskRabbit, një platformë për punësimin e njerëzve që bëjnë pothuajse gjithçka që ju nuk dëshironi.

Njujork e pasur punësuan njerëz që të rreshtoheshin për ta në mënyrë që të mund të testoheshin pa pritur. Disa paguajnë deri në 80 dollarë për një orë pritje, shkruan newyorkpost.

“Unë e kam bërë këtë rreth pesë herë tashmë. Një ditë po qëndroja në dy rreshta, duke marrë pyetje çdo ditë dhe jam goxha i zënë”, tha një njujorkez që humbi punën dhe tani linja po pret për dikë tjetër.

Gjersa banorët e New Yorkut po këshillohen të anulojnë planet e “Ditës së Falënderimeve” dhe të festojnë vetëm me familjet e tyre, gjithnjë e më tepër po shtohen radhët për pritje para qendrave për testim kundër coronavirusit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat