Avionët e Boeing 737 MAX, mund të rifilliojë fluturimet deri në fund të vitit

Amerika

Avionët e Boeing 737 MAX, mund të rifilliojë fluturimet deri në fund të vitit

Më: 26 nëntor 2020 Në ora: 00:37
Boeing 737 MAX

Rregullatori brazilian i aviacionit ANAC të mërkurën ngriti tokëzimin e Boeing 737 MAX, pas pastrimit të avionëve nga SHBA për fluturim, pas një ridizajnimi të nxitur nga dy përplasje fatale që vranë 346 njerëz, raporton Reuters.

Të martën, Agjencia e Sigurisë së Aviacionit të Bashkimit Evropian (EASA) përcaktoi kushtet për vënien në përdorim të avionëve të bazuar, duke përfshirë trajnimin e ri dhe azhurnimin e softuerit MCAS të implikuar në përplasjet.

Rregullatori më i lartë i Brazilit tha Gol Linhas Aereas Inteligentes SA, linja ajrore e vetme që operon modelin në Brazil, po zbaton masat e kërkuara për të rifilluar fluturimet.

Gol tha javën e kaluar se mund të rifillojë fluturimin e avionëve Boeing 737 MAX deri në fund të vitit.

Disa rregullatorë kanë pritur vendimin e EASA përpara se të heqin masat e tyre pasi kriza e sigurisë 20-mujore e Boeing provoi besimin në udhëheqjen e aviacionit amerikan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat