Marina e SHBA-së mohon që grupi i transportuesve të zhvendosur në rajoin e Gjirit të jetë 'kërcënuar'

Amerika

Marina e SHBA-së mohon që grupi i transportuesve të zhvendosur në rajoin e Gjirit të jetë 'kërcënuar'

Më: 28 nëntor 2020 Në ora: 23:35
Foto

Një grup transportues avionësh amerikanë është zhvendosur përsëri në rajonin e Gjirit, por një zëdhënëse e marinës tha të shtunën se kthimi i tij nuk u shkaktua nga ndonjë "kërcënim" pas vrasjes në Iran një shkencëtari të lartë bërthamor, raporton France24.

Tensionet në rajon janë jashtëzakonisht të larta pas vrasjes të premten e Mohsen Fakhrizadeh, një akt ende i pakërkuar, por që Irani ia ka hedhur fajin aleatit të ngushtë të SHBA dhe Izraelit.

Por komandanti detar Rebecca Rebarich, një zëdhënëse e Flotës së 5-të të SHBA, i tha AFP se kthimi të mërkurën i grupit transportues të udhëhequr nga USS Nimitz me energji bërthamore ishte i palidhur me ndonjë "kërcënim specifik".

"Nuk kishte asnjë kërcënim specifik që shkaktoi kthimin e Nimitz Carrier Strike Group," tha ajo në një deklaratë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat