​Novavax përsëri shtyn testimin e vaksinave në Shtetet e Bashkuara

Amerika

​Novavax përsëri shtyn testimin e vaksinave në Shtetet e Bashkuara

Më: 30 nëntor 2020 Në ora: 17:59
Foto Ilustrim

Prodhuesi amerikan i vaksinave Novavax njoftoi sot se ka shtyrë përsëri fillimin e fazës së mëvonshme të testimit të vaksinës eksperimentale kundër koronavirusit në SHBA dhe tha se pret që testimi të fillojë në javët e ardhshme, në vend të nëntorit.

Kjo është hera e dytë që Novavax, testimi i vaksinës në fazën e vonë në Britaninë e Madhe tashmë është duke u zhvilluar, ka shtyrë testimin në fazën e tretë, pasi e bëri këtë në tetor.

Aksionet e kompanisë, e cila mbetet prapa Pfizer dhe Moderna në zhvillimin e vaksinave, ranë gjashtë për qind për shkak të vonesës së re, raporton Reuters.

Kompania gjithashtu njoftoi se ka përfunduar regjistrimin e 15,000 pjesëmarrësve në sondazh në Britaninë e Madhe dhe pret të dhëna të përkohshme në tremujorin e parë të vitit 2021.

Novavax ka në plan të përdorë materialin e vaksinave të disponueshëm komercial për provë në Shtetet e Bashkuara dhe Meksikë dhe po punon ngushtë me Administratën e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së për të marrë ‘dritën jeshile’ për të përdorur vaksinën, e cila prodhohet në një fabrikë në Karolinën e Veriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat