Historike: Dhoma kalon Rezolutën për shkarkimin e Presidentit Trump

Amerika

Historike: Dhoma kalon Rezolutën për shkarkimin e Presidentit Trump

Nga: Bota sot Më: 13 janar 2021 Në ora: 16:47
Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan

(E plotësuar 23:05) - Dhoma e Përfaqësuesve sapo ka votuar për fajësimin e Presidentit Donald Trump për herë të dytë për rolin e tij në trazirat vdekjeprurëse të Kapitolit të 6 janarit.

Dhjetë republikanë u bashkuan me kolegët e tyre demokratë në votimin në favor të rezolutës së fajësimit, raporton CNN, përcjell Bota sot.

Ata janë:

Rep Dan Newhouse i Uashingtonit

Rep. John Katko i Nju Jorkut

Rep. Jaime Herrera Beutler nga Uashingtoni

Rep. Adam Kinzinger nga Illinois

Rep. Fred Upton i Miçiganit

Rep Liz Cheney nga Wyoming

Rep Peter Meijer nga Miçigan

Rep Anthony Gonzalez nga Ohajo

Rep Tom Rice i Karolinës së Jugut

Rep David Valadao i Kalifornisë

(22:45) - Dhoma e Përfaqësuesve votoi për të ngritur zyrtarisht akuzat kundër Presidentit Donald Trump.

Rezoluta për ngritjen e akuzave u miratua me 232 vota pro dhe 197 kundër.

Vota në Dhomën e Përfaqësueve, vetëm një javë para se të mbarojë mandati i Presidentit Trump, shënoi të parën herë në historinë e Shteteve të Bashkuara kur ndaj një presidenti janë ngritur dy herë akuza për shkarkim të mundshëm, këtë here për nxitje dhune lidhur me sulmin në Kapitol.

Ndërsa republikanët votuan në bllok kundër ngritjes së akuzave për shkarkim të Presidentit Trump vitin e kaluar, nën akuzën për presion ndaj Ukrainës për të hetuar demokratin Joe Biden, tashmë president i zgjedhur, udhëheqësit republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve këtë radhë kishin sinjalizuar se nuk do t'u bënin presion anëtarëve të tyre për të votuar kundër përpjekjeve për shkarkim.

Demokratëve që kontrollojnë Dhomën e Përfaqësueve iu bashkuan edhe 10 anëtarë republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve, duke mbështetur përpjekjet për të shkarkuar presidentin.

Ndërsa vazhdonin komentet në Dhomën e Përfaqësuesve, Presidenti Donald Trump bëri thirrje për shmangien e akteve të dhunës. Përmes një deklarate të nxjerrë nga Shtëpia e Bardhë, presidenti thotë se "i nxitur nga njoftimet për demonstrata të reja, bëj thirrje: JO dhunë, JO thyerje ligji, JO vandalizëm i asnjë forme. Amerika nuk mishëron akte të tilla. U bëj thirrje Të Gjithë amerikanëve të ndihmojnë që të qetësojmë gjakrat dhe të ulim tensionet. Faleminderit".

Miratimi i rezolutës për ngritjen e akuzave pasoi një sesion komentesh nga anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve që u karakterizua nga deklarata pro dhe kundër procesit të ndara përgjithësisht në linja partiake.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi e quajti presidentin një kërcënim “ndaj lirisë, vetë-qeverisjes dhe sundimit të ligjit”. Por një aleat i fortë i presidentit, ligjvënësi republikan nga Ohajo, Jim Jordan tha se ngritja e akuzave kundër presidentit “nuk do të bashkojë vendin. Ky është thjesht një akt politik”. Demokratët, tha zoti Jordan, “duan ta shuajnë këtë president”.

Ligjvënësi demokrat Steny Hoyer tha të mërkurën se presidenti “solli turp dhe kaos në presidencë” dhe e shndërroi në “armë urrejtjen”. Ligjvënësi republikan Tom Cole u shpreh kundër ngritjes së akuzave në ditët e fundit të presidencës Trump. “Nuk gjej dot asnjë shembull tjetër që mund të shkaktojë përçarje më të thella se sa ky akt që ka ndërmarrë shumica e Dhomës. Në vend që të përgatitemi për administratën e ardhshme, shumica e Dhomës ka vendosur të lajë hesapet me administratën ekzistuese”.

Ligjvënësi republikan Jason Smith tha: “Të vëmë popullin mbi politikën. Ky proces për ngritje akuzash është i papërgjegjshëm”.

Ligjvënësja Liz Cheney, numri tre ndër ligjvënësit republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve dhe një ndër republikanët që mbështetën ngritjen e akuzave, tha se "kurrë më parë nga ana e një presidenti nuk ka patur një tradhëti më të madhe".

Mes republikanëve të tjerë që thanë se do të votonin për ngritjen zyrtarisht të akuzave për shkarkimin e zotit Trump ishin ligjvënësit John Katko, Jaime Herrera Beutler, Adam Kinzinger, Dan Newhouse, Fred Upton dhe Kelly Armstrong.

Ligjvënësja Jaime Herrera Beutler kishte njoftuar të martën në mbrëmje se do të votojë pro ngritjes së akuzave. Ajo u shpreh nëpërmjet një deklarate se zoti Trump "veproi kundër betimit që ka bërë si president".

"Presidenti i Shteteve të Bashkuara nxiti protesta të dhunshme që synonin të ndalonin transferimin paqësor të pushtetit nga një administratë në tjetrën", tha Herrera Beutler.

Më parë, udhëheqësi republikan i Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy, një aleat i ngushtë i zotit Trump, kishte paralajmëruar se "ngritja e akuzave për shkarkimin e zotit Trump gjatë kësaj periudhe do të kishte efektin e kundërt ndërsa vendi është i përçarë".

Zoti Trump kishte përcjellë një mesazh të ngjashëm gjatë një vizite në kufirin SHBA-Meksikë të martën.

"Po shkakton zemërim e ndasi të jashtëzakonshme si dhe dhimbje shumë më të mëdha sesa shumica e njerëzve mund të kuptojnë, gjë që është shumë e rrezikshme për SHBA-në, veçanërisht në këtë kohë të brishtë", tha zoti Trump.

Ai foli për "paqe e qetësi" dhe tha se tashmë është "koha për ligj e rend".

Presidenti Trump, i cili në një video javën e kaluar i tha turmës së mbështetësve të tij; "ne ju duam, ju jeni shumë të veçantë", nuk iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve.

Tani çështja kalon për gjykim në Senat, gjë që ka shumë të ngjarë të ndodhë pasi të ketë mbaruar mandati i Presidentit Trump. Rezultati i procesit në Senat është i paqartë, por nëse zoti Trump shpallet fajtor, Senati mund të votojë më pas për t’i ndaluar mundësinë për të mbajtur post federal.

Udhëheqësi i shumicës në Senat, republikani Mitch McConnell tha të mërkurën se “nuk kam marrë një vendim përfundimtar se si do të votoj”. Përmes një komunikate, drejtuar kolegëve republikanë, zoti McConnell thoshte se do të dëgjonte argumentet ligjore në Senat pas votës në Dhomën e Përfaqësuesve. Pasazhe të komunikatës iu lexuan gazetarëve nga një ndihmës i zotit McConnell.

Kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi njoftoi të martën vonë se kishte zgjedhur ligjvënësin Jamie Raskin për të udhëhequr një grup ligjvënësish që do të paraqesin çështjen në Senat.

"Është detyra e tyre kushtetuese dhe patriotike të paraqesin çështjen për shkarkimin e Presidentit", tha zonja Pelosi në një deklaratë. “Ata do ta bëjnë këtë të udhëhequr nga dashuria e madhe për vendin, vendosmëria për të mbrojtur demokracinë tonë dhe besnikëria ndaj Kushtetutës. Ata do të nderojnë detyrën e tyre për të mbrojtur demokracinë për popullin me shumë solemnitet dhe urgjencë".

Nuk është e qartë nëse udhëheqësit e Dhomës së Përfaqësuesve do t'i dërgojnë menjëherë akuzat për shqyrtim në Senat, duke pasur parasysh se mandati i zotit Trump përfundon javën e ardhshme. Edhe nëse zoti Trump do të largohej nga detyra, një vendim i Senatit pro akuzave pas përfundimit të mandatit, do ta ndalonte atë të kandidonte për një post zyrtar në qeverinë federale në të ardhmen.

Të martën vonë Dhoma e Përfaqësuesve miratoi një rezolutë nëpërmjet së cilës i kërkohej Nënpresidentit Mike Pence dhe anëtarëve të Kabinetit të zotit Trump të përdorin autoritetin që i jep Kushtetuta duke larguar zotin Trump nga detyra për paaftësi.

Votimi përfundoi me 223 vota pro dhe 205 kundër rezolutës dhe ishte pothuajse tërësisht në linja partiake.

Përpara votimit të rezolutës të martën, zoti Pence i dërgoi një letër zonjës Pelosi duke shpjeguar se ai nuk do të merrte veprime bazuar në Amendamentit 25-të të Kushtetutës së SHBA, sipas të cilit nënpresidenti dhe shumica e anëtarëve të kabinetit deklarojnë një president të paaftë duke e shkarkuar atë nga detyra.

(22:38) - Donald Trump bëhet presidenti i parë amerikan që i nënshtrohet dy herë votimit për shkarkim.

Trump akuzohet për nxitje të kryengritjes në protestat e dhunshme në kongres.

Demokratët kanë kaluar pragun për vota të mjaftueshme për të hequr nga posti Presidentin Donald Trump.

Numërimi vazhdon, megjithatë, këtu është ndarja e deritanishme:

221 vota Pro demokratike

10 vota pro republikane

(22:26) - Dhoma e Përfaqësuesve në Kongresin Amerikan arrin ka arritur pragun për të fajësuar Donald Trumpin, për herën e parë. Të paktën 217 anëtarë që kanë hedhur deri tani votën, kanë votuar për shkarkimit të Trumpit, duke përfshirë të paktën nëntë Republikanë, raporton CNN, përcjell Bota sot.

Rezolta e miratuar nga ligjvënës të mjaftueshëm akuzon Trump me një artikull të vetëm, "nxitje të kryengritjes", për rolin e tij në trazirat vdekjeprurëse të Kapitolit të javës së kaluar.

Votimi është duke vazhduar.

(22:05) - Debati ka përfunduar dhe Dhoma e Përfaqësuesve po voton tani për një rezolutë të fajësimit që do ta bënte Trump Presidentin e parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që do të fajësohet për herë të dytë për rolin e tij në sulmin e Kapitolit të javës së kaluar.

Votimi pritet të zgjasë nga 60 deri në 90 minuta.

Rezoluta e fajësimit akuzon Trumpin me një artikull të vetëm, "nxitjen e kryengritjes".

Rezoluta pritet të kalojë me një votim të shpejtë dhe dypartiak.

Deri më tani, të paktën 9 republikanë thanë se do të votojnë për fajësim:

Rep. Dan Newhouse i Uashingtonit

Rep. John Katko i Nju Jorkut

Rep. Jamie Herrera Beutler nga Uashingtoni

Rep. Adam Kinzinger nga Illinois

Rep. Fred Upton i Miçiganit

Rep. Liz Cheney nga Wyoming

Rep. Peter Meijer nga Miçigan

Rep. Anthony Gonzalez i Ohio

Rep. Tom Rice i Karolinës Jugore

(19:50) - Demokrati Jason Crow kërkon nga republikanët të tregojnë guximin e tyre

Demokrati, Jason Crow, u bëri thirrje kolegëve të tij republikanë që të tregojnë një fraksion të guximit të trupave amerikane duke votuar shkarkimin e Presidentit Trump, pavarësisht frikës së tyre nga pasojat, shkruan “Bota sot”.

“Unë ia kam kushtuar jetën time mbrojtjes së kombit tonë. Dhe Donald Trump është një rrezik për të gjithë ata që unë i dua”, tha Crow.

Gjithashtu, veterani Crow në fjalimin e tij në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara para kongresistëve ka treguar se për çfarë është tani koha.

"Disa nga kolegët e mi republikanë kanë frikë nga pasojat e një vote të shkarkimit, por ky Kongres çdo ditë i dërgon burrat dhe gratë tona në luftë. Unë nuk po ju kërkoj të dilni në stuhinë e plazheve të Normandisë, por tregoni një pjesë të guximit që ne i kërkojmë trupave tona çdo ditë. Udhëheqja është e vështirë. Është koha për fajësim ", tha Crow.

Image
Jason Crow

Kongresmeni demokrat: Disa anëtarë të Dhomës mund të jenë “bashkë-komplotistë” të Trump në nxitjen e trazirave

Kongresmeni Cedric Richmond, një demokrat nga Luiziana, ka thënë se disa nga ligjvënësit e tjerë "mund të jenë bashkë-komplotistë" të Presidentit Donald Trump në nxitjen e trazirave të fundit në Kapitol.

Ai ka akuzuar Trumpin, se ka drejtuar ata që të marshonin drejt Kapitolit, raporton CNN, përcjell Bota sot.

"Presidenti Trump vuri në dukje terroristët e brendshëm duke thënë, qëndroni prapa dhe qëndroni pranë. Ai më pas i thirri ata në DC, i drejtoi ata të marshonin në Kapitol. Dhe pastaj ai u ul përsëri dhe pa vëzhgimin e kryengritjes", ka thënë ai.

Image
Cedric Richmond

Richmond vazhdoi:

"Disa nga kolegët e mi, disa prej të cilëve mund të jenë bashkë-komplotistë në përpjekjen e tyre të fundit për të qetësuar dhe kënaqur këtë president të papërshtatshëm sugjerojnë që ne nuk duhet ta dënojmë atë për të unifikuar vendin. Ky është kulmi i marrëzisë", ka deklaruar Richmond.

Trump po braktiset edhe nga Republikanët/ ‘Me zemër të thyer do votoj kundër tij’

Disa republikanë po shkëputen nga linja e partisë së tyre dhe janë gati të votojnë pro shkarkimit të presidentit në detyrë të SHBA-ve Donald Trump.

Kongresmeni i shtetit të Uashingtonit Dan Newhouse tha se të gjithë jemi përgjegjës për mos dënimin e akteve të protestuesve pro Trump.

“Kolegët e mi janë përgjegjës për mos dënimin e trazirave. Të gjithë ne jemi përgjegjës. Duhet të bëjmë më mirë. Fashikujt për fajësimin kanë të meta, por unë nuk do ta përdor procesin si justifikim.Nuk ka asnjë justifikim për veprimet e Presidentit Trump”, tha ai.

Kongresmeni përfundoi fjalën e tij duke marrë duartrokitje nga demokratët. “Javën e kaluar pati një kërcënim të brendshëm në derën e Kapitolit dhe ai nuk bëri asgjë për ta ndaluar. Kjo është arsyeja, përse me zemër të pikëlluar dhe vendosmëri të qartë, unë do të votoj pro”, vijoi kongresmeni.

Në një deklaratë të fundit për shtyp Shtëpia e Bardhë thotë:   “Në dritën e raportimeve për më shumë demonstrata, unë nxis që të mos ketë asnjë formë dhune, asnjë shkelje të ligjit dhe asnjë vandalizëm të çfarëdo lloji. Kjo nuk është ajo për të cilën unë qëndroj dhe nuk është ajo që Amerika përfaqëson. Unë i bëj thirrje të gjithë amerikanëve të ndihmojnë në zbutjen e tensioneve dhe qetësimin e pështjellimeve”.

Pesë republikanë kanë konfirmuar deri më tani se do të votojnë pro shkarkimit të shefit në detyrë të Shtëpisë së Bardhë.

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan pritet të votojë sot për ngritjen zyrtarisht të akuzave për shkarkimin e Presidentit Donald Trump. Do të ishte hera e parë në historinë amerikane që ndaj një presidenti ngrihen dy herë akuza për shkarkim gjatë mandatit të tij.

Pelosi me akuza të rënda në adresë të Trumpit: Ai është i rrezikshëm për vendin tonë

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi filloi debatin rreth artikullit të fajësimit të presidentit Donald Trump duke thënë se ai është “një rrezik i qartë dhe i pranishëm” për vendin.

“Ne e dimë që presidenti i Shteteve të Bashkuara nxiti këtë kryengritje, këtë rebelim të armatosur kundër vendit tonë të përbashkët. Ai duhet të shkojë, ai është një rrezik i qartë dhe i pranishëm për kombin që të gjithë e duam”, tha Pelosi, raporton cnn.

Ajo shtoi se presidenti amerikan ka “gënjyer në mënyrë të përsëritur” për rezultatin e zgjedhjeve në nëntor dhe ka hedhur dyshime për demokracinë.

“Pastaj erdhi ajo ditë zjarri që të gjithë ne përjetuam. Presidenti duhet të fajësohet”, tha ajo.

“Unë besoj se Presidenti duhet të dënohet nga Senati, një ilaç kushtetues që do të sigurojë që republika do të jetë e sigurt nga ky njeri i cili është kaq i vendosur për të shkatërruar gjërat që i duam dhe që na mbajnë së bashku”, vazhdoi Pelosi. 

***

Dhoma e Përfaqësuesve ka nisur seancën për shkarkim të presidentit amerikan, Donald Trump për rolin e tij ndaj sulmit në Kongres nga një turmë e mbështetësve të tij, ndërkohë që ndasitë në mesin e partisë republikane thellohen rreth krizës politike.

Seanca e 13 janarit është iniciuar nga demokratët, që kanë shumicë në këtë trup.

Artikulli për shkarkim të Trumpit – që akuzon këtë të fundit për nxitje të kryengritjes – duket se ka mbështetjen e disa republikanëve, vetëm disa javë para se presidenti amerikan të largohet nga detyra.

Shumica e votave për shkarkim të Trumpit, do të rezultonte me gjykim në Senatin e kontrolluar nga republikanët, ndonëse nuk është e qartë nëse një gjykim i tillë do të mund të realizohet derisa të skadojë mandati i Trumpit.

Ndërkohë që ligjvënësit diskutojnë për këtë çështje, Garda Kombëtare dhe zyrtarë policorë kanë rrethuar ndërtesën e Kongresit për të ofruar mbrojtje.

Image
Qindra trupa të Gardës Kombëtare duke pushuar brenda ndërtesës së Kongresit.

Në sulmin e 6 janarit, kanë mbetur të vdekur pesë persona, përfshirë në zyrtar policor.

“Ne jemi duke debatuar për një masë historike në një skenë aktuale krimi, dhe nuk do të arrinim deri këtu nëse nuk do të ishte presidenti i Shteteve të Bashkuara”, ka thënë kongresisti demokrat, Jim McGovern.

Ai ka akuzuar Trumpin për "rritje të zemërimit të turmës së dhunshme” dhe ka thënë se “është mrekulli që nuk kanë vdekur më shumë persona”.

“Nuk do ta harroj kurrë çfarë kam parë kur kam shikuar në sytë e atyre sulmuesve në këto hapësira. Kam parë djallëzi”.

Pelosi: Kjo gjë duhet të na thyejë zemrat të gjithëve

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi ka thënë se procedura e shkarkimit të Trumpit nuk është e motivuar në bazë partiake.

“Presidenti duhet të dënohet nga Senati, i cili do të sigurojë se republika do të jetë e sigurt nga ky njeri, i cili është kaq i vendosur për të shkatërruar gjërat që i duam dhe na mbajnë bashkë”, ka thënë ajo.

Pelosi ka thënë se i thyhet zemra që është pjesë e një tjetër procedure shkarkimi.

“Ma thyen zemrën. Kjo gjë duhet të na thyejë zemrat të gjithëve”.

“Unë qëndroj përpara jush si zyrtare e kushtetutës, si grua, si nënë, si gjyshe, si vajzë – vajzë, babai i së cilës ka shërbyer me krenari në këtë Kongres”.

Image
Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

Ajo u ka bërë thirrje ligjvënësve për vëmendje.

“Amerikanët e mi të dashur, nuk mund t’i ikim historisë. Le ta përmbushim detyrën tonë dhe të nderojmë besimin e këtij kombi”.

Drejtuesi i republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, i cili thotë se ai është kundër procesit të shkarkimit, thuhet se do të lejojë anëtarët republikanë të votojnë sipas ndërgjegjes së tyre, ndërsa partia përpiqet të gjejë drejtimin e saj.

Ndër aleatët më të afërt të Trump në Kongres, McCarthy ishte midis atyre që i bëri jehonë presidentit, duke thënë "procesi i shkarkimit në këtë kohë do të kishte efektin e kundërt të bashkimit në vendin tonë".

Image
Trupat e Gardës Kombëtare duke ruajtur ndërtesën e Kongresit amerikan.

Procesi i shkarkimit pritet të tërheqë mbështetjen e disa republikanëve të Dhomës së Përfaqësuesve, duke përfshirë kongresisten, Liz Cheney.

Në një deklaratë më 12 janar, kongresistja tha se Trumpi "thirri turmës, e mblodhi atë dhe ndezi flakën e këtij sulmi". Ajo sugjeroi që Trump mund të kishte ndërhyrë për të ndaluar mbështetësit e tij, por ai nuk e bëri.

"Asnjëherë nuk ka pasur një tradhti më të madhe nga një president i Shteteve të Bashkuara ndaj zyrës së tij dhe betimit për Kushtetutën", tha Cheney.

Edhe pse procesi i shkarkimit është pothuajse e sigurt se do të kalojë në Dhomën e Përfaqësuesve, masa nuk pritet të sigurojë mbështetjen e dy të tretave në Senat, të nevojshme për ta shkarkuar atë.

Në një zhvillim që do të ndryshonte në mënyrë dramatike rezultatin, The New York Times raportoi se udhëheqësi republikan i Senatit, Mitch McConnell u tha bashkëpunëtorëve se ai beson se Trump bëri një shkelje dhe se ai mbështet lëvizjen e demokratëve.

McConnell beson se përpjekja e shkarkimit do ta bëjë më të lehtë spastrimin e presidentit nga partia, tha Times.

Më herët më 12 janar, Trump mohoi çdo përgjegjësi për dhunën e javës së kaluar dhe i quajti përpjekjet për ta shkarkuar atë një "vazhdim i gjuetisë së shtrigave".

Ai tha se përpjekjet për ta hequr atë nga posti ishin "duke shkaktuar një rrezik të jashtëzakonshëm për vendin dhe po shkaktojnë zemërim të jashtëzakonshëm".

Ai u tha gazetarëve se "unë nuk dua asnjë dhunë."

Gjatë një vizite në kufirin SHBA-Meksikë, Trump tha se "tani është koha që kombi ynë të shërohet dhe është koha për paqe dhe për qetësi".

Pak përpara trazirave të 6 janarit në Kongres, Trump mbajti një fjalim të zjarrtë duke u bërë thirrje mbështetësve të marshonin në drejtim të ndërtesës.

Fjalimi u zhvillua derisa një sesion i përbashkët i Kongresit do të mblidhej për të numëruar dhe certifikuar zyrtarisht votat e Kolegjit Zgjedhor që do të konfirmonin humbjen e tij ndaj presidentit të zgjedhur, Joe Biden, në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit.

Byroja Federale e Hetimeve (FBI) ka paralajmëruar për "protesta të armatosura" përpara inaugurimit të presidentit të zgjedhur, Joe Biden, më 20 janar.

Agjencia federale e zbatimit të ligjit tha se “protestat e armatosura” mund të planifikohen në të 50 kryeqytetet e shteteve dhe në ndërtesën e Kongresit, nga data 16 janar deri së paku më 20 janar.

Trump, i cili thotë se nuk do të marrë pjesë në inaugurim, ende kundërshton rezultatin e zgjedhjeve. Mes shqetësimeve për dhunë të mundshme në ditën e inaugurimit, në një lëvizje të pazakontë, udhëheqësit e lartë të ushtrisë lëshuan një qarkore për të gjithë anëtarët e shërbimit, duke e quajtur trazirën në Kongres një veprim anti-demokratik, kriminal dhe se e drejta për fjalën e lirë askujt nuk i jep të drejtë kryej dhune. Memorandumi gjithashtu u kujtoi anëtarëve ushtarakë që Joe Biden u zgjodh president i ardhshëm në mënyrë të rregullt.

***

Dhoma e Përfaqësuesve po vazhdon debatini nëse do të avancojë një artikull të fajësimit që akuzon Presidentin Donald Trump për "nxitje të një kryengritje".

5 Republikanë kanë thënë se do të votojnë pro përpjekjes për ta akuzuar atë për krime të larta dhe kundërvajtje.

Kongresmenët ecin pranë anëtarëve të Gardës Kombëtare të cilët janë duke fjetur në sallat e Kongresit

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan pritet të votojë të mërkurën për ngritjen zyrtarisht të akuzave për shkarkimin e Presidentit Donald Trump. Do të ishte hera e parë në historinë amerikane që ndaj një presidenti ngrihen dy herë akuza për shkarkim gjatë mandatit të tij.

Capitpl Hill tani është nën kontrollin e Gardës Kombëtare, të cilët janë duke u përkujdesur për sigurinë e kongresmenëve pas protestave javën e kaluar nga mbështetësit e Trumpit.

Anëtarët e Gardës Kombëtare të lodhur flenë në dysheme në Capitol Hill.

Image
Image

5 republikanë thonë se do të votojnë pro akuzave për shkarkimin e Presidentit Trump

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan pritet të votojë të mërkurën për ngritjen zyrtarisht të akuzave për shkarkimin e Presidentit Donald Trump. Do të ishte hera e parë në historinë amerikane që ndaj një presidenti ngrihen dy herë akuza për shkarkim gjatë mandatit të tij.

Demokratët gëzojnë shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve dhe kanë vota të mjaftueshme për të marrë vendimin, por atyre pritet t'u bashkohen një numër gjithnjë në rritje republikanësh, të gatshëm të votojnë pro-shkarkimit të Presidentit.

Ligjvënësja Jaime Herrera Beutler njoftoi të martën në mbrëmje se do të votojë pro ngritjes së akuzave. Ajo u shpreh nëpërmjet një deklarate se zoti Trump "veproi kundër betimit që ka bërë si president".

"Presidenti i Shteteve të Bashkuara nxiti protesta të dhunshme që synonin të ndalonin transferimin paqësor të pushtetit nga një administratë në tjetrën", tha Herrera Beutler.

Ligjvënësja Liz Cheney, numri tre ligjvënësve republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve tha në shpjegimin e mbështetjes së saj për ngritjen e akuzave se "kurrë më parë nga ana e një presidenti nuk ka patur një tradhëti më e madhe".

Mes republikanëve të tjerë që thanë se do të votonin për ngritjen zyrtarisht të akuzave për shkarkimin e zotit Trump janë ligjvënësit John Katko, Adam Kinzinger dhe Fred Upton.

Udhëheqësi republikan i Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy, një aleat i ngushtë i zotit Trump, tha se "ngritja e akuzave për shkarkimin e zotit Trump gjatë kësaj periudhe do të kishte efektin e kundërt ndërsa vendi është i përçarë"

Zoti Trump dha një mesazh të ngjashëm gjatë një vizite në kufirin SHBA-Meksikë të martën.

"Po shkakton zemërim e ndasi të jashtëzakonshme si dhe dhimbje shumë më të mëdha sesa shumica e njerëzve mund të kuptojnë, gjë që është shumë e rrezikshme për SHBA-në, veçanërisht në këtë kohë të brishtë", tha zoti Trump.

Ai foli për "paqe e qetësi" dhe tha se tashmë është "koha për ligj e rend".

Presidenti Trump, i cili në një video javën e kaluar i tha turmës së mbështetësve të tij; "ne ju duam, ju jeni shumë të veçantë", nuk iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve.

Ndërsa republikanët votuan në bllok kundër ngritjes së akuzave për shkarkim të zotit Trump vitin e kaluar, nën akuzën për presion ndaj Ukrainës për të hetuar demokratin Joe Biden, tashmë president i zgjedhur, udhëheqësit republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve po tregojnë se nuk kanë ndërmend t'u bëjnë presion anëtarëve të tyre për të votuar këtë herë kundër përpjekjeve për shkarkim.

Nëse Dhoma e Përfaqësuesve merr vendim për t'i ngritur zyrtarisht akuzat, çështja kalon për gjykim në Senat.

Kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi njoftoi të martën vonë se kishte zgjedhur ligjvënësin Jamie Raskin për të udhëhequr një grup ligjvënësish që do të paraqesin çështjen në Senat.

"Është detyra e tyre kushtetuese dhe patriotike të paraqesin çështjen për shkarkimin e Presidentit", tha zonja Pelosi në një deklaratë. “Ata do ta bëjnë këtë të udhëhequr nga dashuria e madhe për vendin, vendosmëria për të mbrojtur demokracinë tonë dhe besnikëria ndaj Kushtetutës. Ata do të nderojnë detyrën e tyre për të mbrojtur demokracinë për popullin me shumë solemnitet dhe urgjencë".

Nuk është e qartë nëse udhëheqësit e Dhomës së Përfaqësuesve do t'i dërgojnë menjëherë akuzat për shqyrtim në Senat, duke pasur parasysh që mandati i zotit Trump përfundon javën e ardhshme. Edhe nëse zoti Trump do të largohej nga detyra, një vendim i Senatit pro akuzave pas përfundimit të mandatit, do ta ndalonte atë të kandidonte për një post zyrtare në qeverinë federale në të ardhmen.

Kjo është hera e dytë që demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve bëjnë përpjekje prë shkarkimin e presidentit nga detyra, këtë herë si përgjigje ndaj sulmit në Kapitol.

Të martën vonë Dhoma e Përfaqësuesve miratoi një rezolutë nëpërmjet së cilës i kërkohej Nënpresidentit Mike Pence dhe anëtarëve të Kabinetit të zotit Trump të përdorur autoritetin që i jep Kushtetuta duke larguar zotin Trump nga detyra për paaftësi.

Votimi përfundoi me 223 vota pro dhe 205 kundër rezolutës dhe ishte pothuajse tërësisht në linja partiake.

Përpara votimit të rezolutës të martën, zoti Pence i dërgoi një letër zonjës Pelosi duke shpjeguar se ai nuk do të merrte verpime bazuar në Amendamentit 25-të të Kushtetutës së SHBA, sipas të cilit nënpresidenti dhe shumica e anëtarëve të kabinetit deklarojnë një president të paaftë duke e shkarkuar atë nga detyra.

***

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara ka nisur debatin rreth procedurave për shkarkim të presidentit amerikan, Donald Trump, për herë të dytë gjatë presidencës së tij.

Ligjvënësit pritet të votojnë fillimisht për rregullat e debatit të së mërkurës.

“Ne jemi duke debatuar për një masë historike në një skenë aktuale krimi, dhe nuk do të arrinim deri këtu nëse nuk do të ishte presidenti i Shteteve të Bashkuara”, ka thënë kongresisti demokrat, Jim McGovern.

Ai ka akuzuar Trumpin për "rritje të zemërimit të turmës së dhunshme” dhe ka thënë se “është mrekulli që nuk kanë vdekur më shumë persona”.

“Nuk do ta harroj kurrë çfarë kam parë kur kam shikuar në sytë e atyre sulmuesve në këto hapësira. Kam parë djallëzi”.

Nëse rregullat e debatit miratohen, atëherë më vonë gjatë ditës do të votohet për një artikull që akuzon Trumpin për nxitje të kryengritjes gjatë një fjalimi që ka bërë javën e kaluar, i cili ka rezultuar me trazira në ndërtesën e Kongresit.

Për pasojë, pesë persona kanë vdekur gjatë sulmit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat