Në ndarje, Trump po e shkatërron partinë e tij

Amerika

Në ndarje, Trump po e shkatërron partinë e tij

Nga: Sherif Ramabaja Më: 15 janar 2021 Në ora: 17:24
Donald Trump

Edhe kjo është një arritje: Trump është presidenti i parë i SHBA që përballet me dy procese të fajësimit. Nëse republikanët nuk janë të kujdesshëm, ata mund të bëhen viktima e tij e fundit.

Donald Trump bëri përsëri histori. Ai është presidenti i parë në historinë e SHBA që do të fajësohet dy herë. Më 12 janar, Dhoma e Përfaqësuesve kishte nënkryetarin Mike Pence të cilit i ishte vënë pistoleta në gjoksin e tij: me anë të ndryshimit të 25-të të Kushtetutës së SHBA, Trump duhej të deklarohej i paaftë brenda 24 orësh. Pence refuzoi me arsyetimin se fajësimi nuk ishte në interesin më të mirë të vendit. Kështu që Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve i morën gjërat në duart e tyre. Së bashku me dhjetë republikanë, ata filluan procesin e shkarkim - fajësimit, shkruan keepitliberal.de.

Qysh të hënën, demokratët sollën një ankesë të parë, "Artikullin e Impeachment", kundër Trump. Akuza: nxitje e një kryengritjeje. Ajo që ishte menduar ishte sulmi i Kapitolit në 6 Janar. Bota u trondit kur pa një përzierje të teoricienëve të konspiracionit të krahut të djathtë, nazistëve dhe milicëve evangjelistë të trazirave në sallat e shenjta të demokracisë amerikane. Të barrikaduar në thellësitë e Kapitolit, demokratët hartojnë padinë e tyre ndërsa turma ende endeshin nëpër salla. Qëllimi i tyre është të parandalojnë që Trump, kurrë të mos jetë në gjendje të mbajë funksione përsëri.

Kushdo që kujton fajësimin e 2019/2020 do të vërejë se procesi që u krye në tre ditët e fundit atëherë kishte zgjatur 65 ditë. Dhoma e Përfaqësuesve iu desh më shumë se dy muaj në vitin 2019 për të kryer një hetim dhe dëgjime dhe më pas të ngritte akuza kundër Trump. Këto dëgjime nuk parashikohen qartë në kushtetutë. Nëse ato ndodhin, ata supozohet se do të ndërtojnë një çështje dhe do të rrisin legjitimitetin e fajësimit. Sipas Demokratëve, kjo nuk është e nevojshme kësaj radhe - çështja është plotësisht e qartë: Trump tradhtoi betimin e tij për zyrën e kushtetutës duke nxitur dhe më pas pasivitet gjatë sulmeve të Kapitolit. Ai ishte fajtor për "krime të larta dhe kundërvajtje", krime të rënda dhe vepra penale.

Pas aktakuzës, do të ketë një gjyq në Senat, në të cilin 100 senatorët veprojnë si juri në një çështje gjyqësore tradicionale. Një dënim kërkon shumicën e dy të tretave të të gjithë senatorëve në dhomë në kohën e votimit. Nëse të gjithë janë të pranishëm, 17 senatorë të tyre do të duhet të votojnë në favor të dënimit të Trump. Por gjithashtu mund të dilni nga përgjegjësia, thjesht duke mos shkuar në votim. Atëherë do të ishte e lehtë për Demokratët ta dënonin atë. Nëse kjo do të ndodhë, Senati mund ta ndalojë Trumpin, me një shumicë të thjeshtë, të mbajë më përsëri zyra.

Një tipar i veçantë i procesit do të jetë që, Trump nuk do të jetë më një detyrë në kohën e procesit. Kjo është gjithashtu historike: deri më tani, procedurat e fajësimit janë kryer vetëm kundër presidentëve në detyrë.

Në fund i vetmuar

Në partinë e tij, Trump ka humbur mbështetjen pothuajse pa rezervë që ai ka gëzuar deri më tani. Këshilltarët dhe ministrat e rëndësishëm nuk flasin më me të; Për herë të parë, aleatët e ngushtë si udhëheqësi i fuqishëm i shumicës republikane në Senat, Mitch McConnell, janë kthyer kundër tij. Para votimit për fajësimin, udhëheqja e grupit parlamentar republikan në Dhomën e Përfaqësuesve, kishte vendosur në mënyrë të qartë që të mos u jepte anëtarëve të tyre asnjë rekomandim zgjedhor. McConnell madje mund të mbrojë privatisht impeachmentin. Ai mund ta shihte këtë si një mundësi për të hequr sistemin Trump nga Partia Republikane. Gruaja e McConnell, Elaine Chao tashmë kishte dhënë dorëheqjen nga posti i saj si ministre e transportit në kabinetin Trump të enjten. Deputetë dhe senatorë të moderuar republikanë,të cilët Trumit i qëndronin besnik, pas ngjarjeve të fundit të bujshme kishin filluar haptas të ngrenë zërin e tyre kundër prijësit të tyre.

Prishja në politikën e pushtetit erdhi me humbjen e shumicës së Senatit pas zgjedhjeve të balotazhit në Gjeorgji. Kur Kelly Loeffler dhe David Perdue u desh të dorëzonin vendet e tyre të Senatit te Demokratët Raphael Warnock dhe Jon Ossoff, edhe republikanët më besnikë e kuptuan: parimi Trump ka humbur vrullin e tij. Stuhia e Kapitolit të Mërkurën e kaluar mund të ketë qenë zhurma politike e vdekjes së Trump.

Njeriu më i fuqishëm në botë është kryesisht vetëm sot. Refuzimi i Pence për të hequr Trump nga detyra në bazë të ndryshimit të 25-të nuk duhet të keqkuptohet: kjo ka të bëjë më shumë me shpëtimin e karrierës politike dhe republikanët nga zemërimi i mbështetësve të Trump, sesa mbrojtja e presidentit.

Shtatë ditë pushim

Megjithëse të gjitha shenjat janë kundër Trump në klimën e përgjithshme politike, fajësimi do të jetë më i komplikuar nga sa duket. Sepse brenda shtatë ditësh Joe Biden do të prezantohet në presidencë nën moton "America United". Në shenjë uniteti, George W. Bush, Bill Clinton dhe Barack Obama dhe Mike Pence do të marrin pjesë në ceremoni. Menjëherë pas procedurave të fajësimit kundër një ish-presidenti, i cili u zgjodh për herë të fundit nga rreth 75 milion qytetarë, bie ndesh me këtë përpjekje për ribashkim. Sidomos pasi ekziston një nevojë urgjente për stimulim ekonomik dhe një qasje strategjike ndaj krizës së koronës. Çështje që meritojnë vëmendje të plotë si brenda ashtu edhe jashtë Kongresit.

Tani shtrohet pyetja se si do të zhvillohet procesi në të vërtetë. Mitch McConnell nuk e ka përmbushur kërkesën e Demokratëve për të filluar menjëherë gjyqin në Senat. Kjo përgjegjësi i takon udhëheqësit të ardhshëm të mazhorancës në Senat, demokratit Chuck Schumer.

Schumer është në gjendje të lidhur. Një çështje tepër polarizuese kundër një ish-presidenti me miliona mbështetës fanatikë do ta lente nën hije, fillimin e presidencës së Biden. Një person i afërt i Biden sugjeroi që procedura e fajësimit të kryhej vetëm pas 100 ditëve të para të mandatit. Sidoqoftë, ky orar është i vështirë të justifikohet. Nëse demokratët tani po e akuzojnë Trump me kaq urgjencë, pse duhet të presin mbi tre muaj për të hequr dorë nga Senati? Sigurisht, mbështetja politike është më e madhe ndërsa plaga është akoma e freskët. Vetë Biden ka propozuar që seancat e Senatit të ndahen në dy - gjysma të ditës. Në gjysmën e parë Senati duhet të merret me propozimet e tij legjislative, kurse gjysmën tjetër me procesin e fajësimit.

Rrënimi i Partisë së madhe dhe të vjetër?

Pavarësisht nga vetë realiteti i fajësim - shkarkimit, për republikanë janë kohë të dhimbshme. Presidenti juaj i ktheu mbështetësit e tij kundër jush. Ai i quan tradhtarë ata që e akuzojnë për këtë. Kur kthehen në zonat e tyre elektorale, ata sulmohen dhe kërcënohen. Kohët e fundit, turma në Kapitol brohoriti "Hang Mike Pence" sepse ky i fundit kishte përmbushur detyrën e tij kushtetuese dhe ishte, në kundërshtim me dëshirat e Trumpit. Nuk kishte mbledhur votat e elektoratit kundër nominimit të Biden. Ndërsa deputetët republikanë, senatorët dhe nënkryetari ishin barrikaduar në Kapitol, disa prej tyre kishin frikë për jetën e tyre dhe të familjeve të tyre, Presidenti i sulmoi ata në Twitter.

Deputetët e zakonshëm nuk gëzojnë asnjë mbrojtje personale nga Shërbimi Sekret. Që nga 6 janari, frika e ftohtë e dëmtimit fizik ka qenë një faktor i vërtetë në jetën e atyre që guxojnë të qëndrojnë kundër Trump. Zemërimi i institucionit republikan kundër Trump mund të imagjinohet gjallërisht në këtë sfond. Por edhe ata janë pjesërisht fajtorë që mund të vijë deri te kjo fare. Ata e lënë Trumpin të vrapojë shkaras për një kohë të gjatë; toleruan radikalizimin progresiv të bazës së tyre për një kohë të gjatë. Ata nuk mund të heqin qafe shpirtrat që i thirrën.

Pjesë të shumta të aparatit të partisë janë nën ndikimin e Trump dhe familjes së tij. Por rezistenca po rritet. Nëse republikanët nuk ndahen me Trumpin, ka senatorë të rëndësishëm që kanë njoftuar tashmë kundërshtimin e tyre. Kjo do të çonte në radikalizimin e partisë më tej. Forcat centrifugale të së mërkurës kanë potencialin sërish për ta copëtuar në mënyrë të pakthyeshme partinë Republikane.

Trump pëlqen të mburret me arritjet e tij të pretenduara. Me dy proceset e tij të fajësimit, ai me të vërtetë u bë rekordmen. Në fund, ai gjithashtu mund të bëhet varrmihësi i ish "Partisë së Vjetër të Madhe". Kjo do të ishte me të vërtetë historike.

Nga Konrad Rohr dhe Jonathan Gebauer; nga gjermanishtja Sherif Ramabaja

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat