Varianti britanik i COVID zbulohet edhe në…

Amerika

Varianti britanik i COVID zbulohet edhe në…

Më: 17 janar 2021 Në ora: 08:45
Ilustrim

Varianti i ri i COVID i zbuluar për herë të parë në Britaninë e Madhe është përhapur në shumë vende të botës. Këtë të shtunë rasti i parë me këtë variant të COVID është zbuluar dhe në Argjentinë.

Lajmi është bërë publik nga ministri i Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Argjentinës, Roberto Salvarezza.

Sipas ministrit Salvarezza, pacienti është një shtetas argjentinas që jeton në Mbretërinë e Bashkuar me një histori udhëtimi në Austri dhe Gjermani. Pacienti ka shkuar në Argjentinë nga Frankfurti në fund të Dhjetorit pa asnjë simptomë dhe tani është nën karantinë.

Më 20 dhjetor, Argjentina pezulloi të gjitha fluturimet e drejtpërdrejta nga dhe nga Britania e Madhe në përpjekje për të parandaluar përhapjen e variantit të ri të virusit.

Gati një muaj më vonë, Britania e Madhe gjithashtu ndaloi fluturimet nga shumë vende të Amerikës Latine, përfshirë Argjentinën, pasi u gjet një variant i ri COVID-19 në Brazil.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat