Romney i sigurt: Nëse kandidon, Trump do të fitojë nominimin e Republikanëve për vitin 2024

Amerika

Romney i sigurt: Nëse kandidon, Trump do të fitojë nominimin e Republikanëve për vitin 2024

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 08:11
Mitt Romney

Senatori Mitt Romney parashikoi të martën se ish presidenti Donald Trump do të fitonte lehtësisht nominimin presidencial republikan nëse ai kërkon Shtëpinë e Bardhë përsëri në 2024.

Në një intervistë virtuale për New York Times-DealBook, republikani i Utah tha se ishte “i sigurt” që ish-presidenti do të luante një rol në vitet e ardhshme – duke vlerësuar se Trump ka “zërin më të madh dhe një ndikim të madh në parti”.

“Unë pres që ai do të vazhdojë të luajë një rol. Nuk e di nëse ai do të kandidojë në vitin 2024 apo jo. Por nëse e bën, unë jam shumë i sigurt se ai do të fitojë nominimin”, ka thënë Romney.

Megjithëse senatori paralajmëroi se “shumë gjëra mund të ndodhin midis tani dhe 2024”, ai vuri në dukje sondazhet e opinionit publik që tregojnë se votuesit republikanë ende favorizojnë me shumicë ish-presidentin.

“Shikoj sondazhet”, tha Romney. “Dhe sondazhet tregojnë se midis emrave si pretendentë të mundshëm në 2024, nëse vendosni presidentin Trump atje midis republikanëve, ai fiton me dallim të madh”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat