Shkencëtarët: Përhapja e Covid në Brazil, kërcënim global që hap derën për variante vdekjeprurëse!

Amerika

Shkencëtarët: Përhapja e Covid në Brazil, kërcënim global që hap derën për variante vdekjeprurëse!

Më: 3 mars 2021 Në ora: 16:49
Foto ilustrim

Përhapja e shfrenuar e koronavirusit në Brazil është bërë një kërcënim global që rrezikon të sjellë variante të reja dhe madje edhe më vdekjeprurëse, ka paralajmëruar një nga shkencëtarët më të mirë të vendit të Amerikës së Jugut.

Duke folur për “The Guardian”, Miguel Nicolelis, një shkencëtar i Universitetit Duke i cili po ndjek krizën, i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të sfidojë qeverinë braziliane për dështimin e saj për të përmbajtur një epidemi që ka vrarë më shumë se një çerek milioni brazilianë – ose rreth 10% e totali global.

“Bota duhet të flasë me forcë mbi rreziqet që Brazili po paraqet në luftën kundër pandemisë,” tha Nicolelis, i cili ka kaluar pjesën më të madhe të vitit të kaluar i mbyllur në banesën e tij në anën perëndimore të São Paulo.

Nicolelis tha se problemi nuk ishte thjesht Brazili – presidenti i ekstremit të djathtë, Jair Bolsonaro, ka refuzuar vazhdimisht përpjekjet për të luftuar një sëmundje që ai e quan një “grip të vogël” – duke qenë “vendi më i keq në botë në trajtimin e saj të pandemisë”.
Ai tha: “Nëse lejoni që virusi të përhapet në nivelet që aktualisht po përhapet këtu, ju po hapni derën për shfaqjen e mutacioneve të reja dhe shfaqjen e varianteve edhe më vdekjeprurëse.”

Tashmë, një variant veçanërisht shqetësues (P1) është gjetur në Manaus, qyteti më i madh në Amazon Brazilian, i cili pësoi një mutacion që rezultoi shkatërrues për kujdesin shëndetësor në janar pas një rritje të infeksioneve. Gjashtë raste të këtij varianti janë zbuluar deri më tani në Mbretërinë e bashkuar.

“Brazili është një laborator në ajër të hapur që virusi të shumohet dhe përfundimisht të krijojë mutacione më vdekjeprurëse,” paralajmëroi Nicolelis. “Kjo ka të bëjë me botën. Është globale. ”

Alarmi erdhi ndërsa Brazili hyri në kapitullin më vdekjeprurës të krizës së tij Covid njëvjeçare, me spitalet përreth vendit duke u shembur ose në prag të kolapsit dhe numri mesatar i vdekjeve javore duke arritur lartësi të reja. Një rekord 1,726 vdekje u raportuan të Martën, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat