​Pentagoni: Negociatori civil amerikan vdes gjatë zjarrit raketor

Amerika

​Pentagoni: Negociatori civil amerikan vdes gjatë zjarrit raketor

Më: 3 mars 2021 Në ora: 18:08
Foto ilustrim

Pentagoni njoftoi se negociatori civil amerikan vdiq sot pasi zemra e tij u dobësua ndërsa ai ishte fshehur gjatë raketave të bazës Ain el-Assad në Irak.

"Ne nuk mund të përcaktojmë përgjegjësinë e kujt është në këtë kohë dhe nuk kemi një pamje të plotë të shkallës së dëmit," tha zëdhënësi i Pentagonit John Kirby.

Kirby shtoi se mekanizmat e mbrojtjes në bazën ajrore ishin në përdorim dhe se ministri i Mbrojtjes, Lloyd Austin, ishte njohur mirë me situatën.

Të paktën dhjetë raketa ranë këtë mëngjes në bazën ajrore irakiane Ain el-Assad, ku ndodhen forcat amerikane dhe irakiane, thanë dy burime të sigurisë, raporton Reuters.

Ushtria Irakiane tha se "sulmi nuk shkaktoi humbje të konsiderueshme", por nuk dha detaje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat