​SHBA, rritje e madhe e punësimit në shkurt

Amerika

​SHBA, rritje e madhe e punësimit në shkurt

Më: 5 mars 2021 Në ora: 18:49
Foto ilustrim

Punëdhënësit amerikanë krijuan gati 380.000 punë të reja në shkurt, kryesisht në sektorin e hotelerisë dhe kohës së lirë, tregoi të premten një raport i Departamentit të Punës.

Në ekonominë më të madhe në botë, 379 mijë vende pune u krijuan në shkurt, njoftoi Departamenti Amerikan i Punës.

Në të njëjtën kohë, ata rishikuan në mënyrë të konsiderueshme të dhënat për janarin, të cilat tani tregojnë se 166 mijë vende pune u krijuan neto. Vlerësimi i parë tregoi një shifër prej vetëm 49 mijë.

Shumica e vendeve të reja të punës u krijuan në segmentin e hotelerisë dhe aktiviteteve të kohës së lirë, sipas ministrisë. Punëdhënësit në sektorët e shërbimeve, shëndetësisë dhe kujdesit shoqëror, shitjes me pakicë dhe prodhimit gjithashtu rritën punësimin e tyre.

Shkalla e papunësisë ra pak, duke rrëshqitur në 6.2 për qind, nga 6.3 për qind në janar, dhe është ende mbi 3.5 për qind që ishte në shkurt 2020, para shpërthimit të epidemisë, kujton ministria.

Ata shtojnë se numri i të papunëve nuk ka ndryshuar ndjeshëm, duke mbetur rreth 10 milionë, që do të thotë se është pothuajse dy herë më i lartë se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

"Tregu i punës vazhdon të pasqyrojë ndikimin e pandemisë së koronavirusit," përfundojnë ata.

Kryetari i Fed, Jerome Powell, të enjten shprehu optimizëm rreth tregut të punës, por paralajmëroi se një kthim në punësimin e plotë është "i pamundur" këtë vit, kujton Reuters.

Ekonomistët, megjithatë, besojnë se tregu i punës do të marrë vrull në pranverë dhe gjatë verës, duke pasur parasysh copëzimin më të madh të popullsisë.

Stimuli duhet të jepet gjithashtu nga plani i rimëkëmbjes 1.9 trilion dollarë i propozuar nga presidenti Joe Biden dhe ekonomistët shpresojnë të marrin dritën jeshile në Senat së shpejti, pasi kaloi në Dhomën e Përfaqësuesve, sipas Reuters.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat