Statuja e re e Krishtit do të jetë më e gjatë se e Rios në Brazil

Amerika

Statuja e re e Krishtit do të jetë më e gjatë se e Rios në Brazil

Më: 11 prill 2021 Në ora: 22:04
Statuja e re e Krishtit do të jetë më e gjatë se e Rios në Brazil

Një statujë e re e Krishtit që po ndërtohet në Brazil, do të jetë më e gjatë se statuja e famshme e Shëlbuesit në Rio de Janeiro.

“Krishti Mbrojtësi” në qytetin jugor të Encantado do të jetë i lartë 43 metra me piedestalin e tij, duke e bërë atë statujën e tretë më të lartë të Jezusit në botë.

Një kokë dhe krahët e shtrirë u shtuan në strukturë gjatë javës së kaluar, e cila filloi në vitin 2019.

Ideja erdhi nga politikani vendas, Adroaldo Conzatti, i cili vdiq në muajin mars shkaku i COVID-19.

Projekti 350 mijë dollarësh pritet të përfundojë këtë vit, thotë grupi i Shoqatës së Miqve të Krishtit që po e organizon atë.

Ajo po financohet nga donacione nga individë dhe kompani, shton shoqata, raporton bbc.

Statuja është 36 metra nga dora në dorë. Një ngritje e brendshme do t’i çojë turistët në një këndvështrim në rajonin e gjoksit, 40 metra lart.

Vetëm statuja Jesus Buntu Burake në Sulawesi, Indonezi, në 52.55 metra duke përfshirë piedestalin e saj dhe Krishti Mbreti në Swiebodzin, Poloni, i cili është 52.5 metra i lartë duke përfshirë edhe tumën e tij, janë më të gjatë.

Ata do të ngriheshin mbi Krishtin ikonik të Shëlbuesit të Rios, në 38 metra. Megjithatë, ka dhjetëra statuja të tjera në të gjithë botën që janë më të gjatë, duke përfshirë disa të Virgjëreshës Mari dhe Buda të shumta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat