Kandidati meksikan i akuzuar për përdhunim zotohet të bllokojë zgjedhjet

Amerika

Kandidati meksikan i akuzuar për përdhunim zotohet të bllokojë zgjedhjet

Më: 11 prill 2021 Në ora: 23:43
Félix Salgado

Një kandidat shtetëror meksikan i partisë në pushtet i akuzuar për përdhunim, të cilit më vonë iu anulua kandidatura nga autoritetet rregullatore për arsye të tjera, tha të Dielën ai nuk do të lejojë zgjedhje në shtetin e tij në qoftë se nuk lejohet të kandidojë, shkruan AP.

Félix Salgado po kandidon për guvernatorin e shtetit të trazuar të bregdetit të Paqësorit, Guerrero. Ndërsa dy gra e akuzuan atë për përdhunim, ai nuk është akuzuar dhe u lejua nga partia Morena e Presidentit Andrés Manuel López Obrador të vazhdonte garën.

Por në fund të Marsit, rregullatorët e zgjedhjeve e urdhëruan atë të hiqte fletën e votimit, duke thënë se ai nuk arriti të raportonte shpenzimet e fushatës.

Gjykata zgjedhore e vendit javën e kaluar urdhëroi Institutin Federal Zgjedhor të rishikojë atë vendim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat