Shumica e pacientëve me COVID-19 në Kujdes Intensiv të Brazilit janë të moshës 40 vjeç ose më të ri

Amerika

Shumica e pacientëve me COVID-19 në Kujdes Intensiv të Brazilit janë të moshës 40 vjeç ose më të ri

Më: 14 prill 2021 Në ora: 11:57
Foto ilustrim

Sipas një raporti të ri, shpërthimi i rritur i rasteve me COVID-19 në Brazil po prek gjithnjë e më shumë të rinjtë.

Raporti i lëshuar nga Shoqata Braziliane e Mjekësisë Intensive (AMIB) gjatë fundjavës, bazohet në të dhëna nga mbi një e treta e të gjitha reparteve të kujdesit intensiv të vendit, shkruan Reuters.

Siç thuhet më tej, ai gjeti një rritje të konsiderueshme në të rinjtë që pranohen në shtretër në Njësitë e Kujdesit Intensiv (ICU).

Për herë të parë që kur shpërthimi arriti në Brazil vitin e kaluar, 52% e shtretërve të ICU u mbushën nga pacientë të moshës 40 vjeç ose më të ri.

Ky është një “kërcim” prej 16.5% krahasuar me numrin e asaj grupmoshe midis dhjetorit dhe shkurtit.

Nuk është e qartë pse më shumë të rinj po sëmuren rëndë gjatë valës aktuale të virusit në Brazil, por disa shkencëtarë mendojnë se varianti i ri P1 që filloi në qytetin Amazon të Manaus mund të ishte të paktën pjesërisht fajtor.

Faktorë të tjerë, të tillë si vaksinimi i të moshuarve dhe sjellja e të rinjve që mund të ndjehen më pak të shqetësuar për daljet dhe shoqërimet, gjithashtu mund të ndikojnë në të dhënat.

Ndërkohë në një raport të veçantë, instituti i shëndetit publik Fiocruz tha se tendenca po ushtronte presion shtesë në sistemin shëndetësor të Brazilit sepse pacientët “më të vegjël” priren të kalojnë më gjatë në kujdesin intensiv.

Brazili aktualisht është epiqendra globale e pandemisë COVID-19, me vdekjet ditore javën e kaluar duke kaluar 4,000.

Më shumë se 350,000 njerëz janë vrarë nga coronavirusi në Brazil, numri i dytë më i lartë i vdekjeve në botë vetëm pas Shteteve të Bashkuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat