Ky vend do t’u ofrojë turistëve vaksinat për COVID-19 që nga 1 qershori

Amerika

Ky vend do t’u ofrojë turistëve vaksinat për COVID-19 që nga 1 qershori

Më: 17 prill 2021 Në ora: 14:56
Foto ilustrim

Guvernatori i Alaskës, Mike Dunleavy, tha se do t’u jepet qasje për marrje të vaksinës për COVID-19 turistëve, nëpër aeroportet kryesore duke filluar nga 1 qershori.

Dunleavy paraqiti planet për fushatën me të cilën do të përpiqet të tërheqë turistë duke përdorur paratë nga pakoja ndihmëse dhe tha se ofrimi i vaksinës është “një arsye e mirë që të vijnë në Alaskë gjatë verës”.

Ai dhe liderët të tjerë të shtetit kanë bërë presion që të lejojnë anijet turistike të kthehen në Alaskë pasi kufizimet i mbajtën larg ato vitin e kaluar, duke goditur bizneset dhe komunitetet.

Rreth 40 për qind e atyre që mund të vaksinohet në Alaskë, që janë mbi 16-vjeç, janë vaksinuar, shkruan AP.

Alaska ishte shteti i parë që hoqi kufizimet për kategoritë e vaksinimit, ku muajin e kaluar e hapi mundësinë e vaksinimit për të gjithë mbi 16-vjeç.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat