Të burgosurit e vaksinuar në Alaskë mund të kenë vizitorë

Amerika

Të burgosurit e vaksinuar në Alaskë mund të kenë vizitorë

Më: 19 prill 2021 Në ora: 22:20
Foto ilustrim

Autoritetet e burgut të Alaskës thonë se të burgosurit që janë vaksinuar plotësisht do të jenë në gjendje të pranojnë vizitorë duke filluar nga kjo javë, raporton AP.

Një deklaratë nga Departamenti i Korrektimeve thotë se vizita do të fillojë të mërkurën me takim në të gjithë vendin, përveç në objektet në Anchorage dhe Ketchikan pas rritjeve së rasteve me koronavirus.

Asnjë kontakt fizik nuk do të lejohet, dhe maskat e fytyrës duhet të mbahen.

Lobitë në institucionet e korrigjimeve do të rihapen gjithashtu për vizitorët për biznes të tilla si rimbushja e llogarive të komisarëve të të burgosurve. Kjo gjithashtu do të bëhet me takim.

Komisioneri i Korrektimeve Nancy Dahlstrom thotë se pandemia ka qenë sfiduese "dhe ne e vlerësojmë durimin dhe fleksibilitetin e të gjithëve ndërsa gradualisht i rikthejmë objektet tona në operacionet e tyre para-COVID".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat