Ish-presidenti Bush kritikon Partinë Republikane

Amerika

Ish-presidenti Bush kritikon Partinë Republikane

Më: 20 prill 2021 Në ora: 18:49
George W. Bush

Ish-presidenti republikan George W. Bush kritikoi sot Partinë Republikane se është bërë izoluese dhe proteksioniste dhe për të pasur një farë shkalle nativizmi - nocioni që popullata lokale ka një përparësi natyrore.

"Unë do ta përshkruaj atë si izolues, proteksionist dhe, deri diku, vendore," tha Bush në një intervistë për emisionin "Today" të NBC, duke shtuar se ai ishte veçanërisht i shqetësuar për retorikën antiimigrim.

Bush nuk përmendi ish-presidentin Republikan Donald Trump, i cili gjatë mandatit të tij frenoi në mënyrë agresive imigracionin e ligjshëm dhe të paligjshëm dhe filloi ndërtimin e një muri të madh në kufirin jugperëndimor me Meksikën për të parandaluar hyrjen e migrantëve, transmeton AP.

"Ne kemi një vend të bukur dhe megjithatë nuk është i bukur kur dënojmë, i thërrasim njerëzit me disa emra dhe i trembim njerëzit për shkak të imigrimit," tha Bush.

Bush, i cili kohët e fundit është shfaqur në media në disa raste për të promovuar librin e tij me fotografi të emigrantëve, i bëri thirrje Kongresit të SHBA-së për të zbutur "retorikën e ashpër" në lidhje me imigracionin dhe avokoi javën e kaluar për një qasje dy-partiake ndaj ligjit të imigracionit, shkruan CNN.

Krahu i djathtë kokëfortë i kongresistëve republikanë javën e kaluar negocioi formimin e klubit "America First" në Dhomën e Përfaqësuesve, i cili në një dokument u përshkrua si avokues i "traditave politike anglo-saksone", duke paralajmëruar që emigracioni masiv rrezikon "identitetin e unifikuar" e SHBA-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat