Zbulohet se çfarë kishte të shkruar në dorën e tij polici Derek Chauvin, në gjyqin në të cilin u shpall fajtor

Amerika

Zbulohet se çfarë kishte të shkruar në dorën e tij polici Derek Chauvin, në gjyqin në të cilin u shpall fajtor

Më: 21 prill 2021 Në ora: 10:19
Derek Chauvin

Ish-oficeri i policisë së Minneapolis, Derek Chauvin thuhet se kishte shkruar numrin e telefonit të avokatit të tij në dorën e tij të majtë, para se një juri ta shpallte atë fajtor për vdekjen e George Floyd.

Sipas mediave të huaja, Chauvin, 45 vjeç, u mor nga salla e gjyqit në pranga të martën pasdite pas vendimit.

Dhe avokati i tij mbrojtës, Eric Nelson, e ndoqi Chauvin nga salla e gjyqit pa bërë ndonjë koment.

Chauvin shkruajti numrin e telefonit të Nelson sepse nëse shpallej fajtor, do të merrej menjëherë në paraburgim, ka thënë Nelson.

Ai tha se Chauvin kishte frikë se një copë letër do të konfiskohej.

Si një ish-oficer policie që kishte bërë tashmë disa paraqitje në gjykatë, Chauvin parashikonte që të kishte qasje të kufizuar në një telefon, por e dinte se do të lejohej të telefononte avokatin e tij, ka thënë më tej Nelson.

Dhe Fox News shkruar se ka arritur në mënyrë të pavarur të kontaktojë me Nelson duke kërkuar më shumë informacion në lidhje me nëse Chauvin do të përpiqet të apelojë vendimin e gjykatës.

Chauvin, i cili mund të dërgohet në burg për dekada, u shpall fajtor si i akuzuar për vrasje të paqëllimtë të shkallës së dytë, vrasje të shkallës së tretë dhe vrasje të shkallës së dytë.

Juria me gjashtë anëtarë të Bardhë dhe gjashtë anëtarë me ngjyrë ose multiracial u kthye me verdiktin e saj pas rreth 10 orësh diskutimesh brenda dy ditësh.

Dorëzania e Chauvin u revokua menjëherë, ndërsa akuza më e rëndë mbart deri në 40 vjet burg. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat