Numri i migrantëve në kufirin amerikan shënon rekord të ri

Amerika

Numri i migrantëve në kufirin amerikan shënon rekord të ri

Më: 10 qershor 2021 Në ora: 07:44
Foto ilustrim

Numri i migrantëve të padokumentuar që arrijnë kufirin SHBA-Meksikë ka arritur nivelin më të lartë në më shumë se 20 vjet në shenjën e fundit të krizës humanitare me të cilën përballet administrata e Biden, raporton BBC.

Dogana dhe Mbrojtja Kufitare e SHBA (CBP) tha se kapi 180,034 migrantë, kryesisht të rritur vetëm, në maj.

Numri u rrit pak nga 178,854 në prill dhe 172,000 në mars.

Ishte numri më i madh mujor që nga prilli 2000 me numra në rritje që vijnë nga jashtë Amerikës Qendrore.

Kjo përfshin vende si Ekuadori, Venezuela, Kuba, Haiti dhe madje edhe disa kombe afrikane.

Numri i fëmijëve të pashoqëruar nga Amerika Qendrore ra në 10,765 në maj, krahasuar me 13,940 muajin e mëparshëm, sipas shifrave të CBP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat