Gruaja e “El Chapo” deklarohet fajtore për akuzën e drogës

Amerika

Gruaja e “El Chapo” deklarohet fajtore për akuzën e drogës

Më: 11 qershor 2021 Në ora: 00:03
Emma Coronel Aispuro

Gruaja e meksikanit Joaquín “El Chapo” Guzman, është deklaruar fajtore për një sërë akuzash përfshirë edhe për ndihmesën e burrit të saj në drogë.

Duke dalë në gjykatë në Washington, Emma Coronel Aispuro, 31, pranoi se e ndihmoi Guzmán të drejtonte kartelin e drogës Sinaloa dhe të ndihmonte në arratisjen e tij nga burgu në 2015, raporton BBC.

Aispuro mund të përballet me burgim të përjetshëm dhe të gjobitet deri në 10 milion dollarë. Guzman, 63 vjeç, aktualisht po vuan një dënim të përjetshëm në Kolorado për trafik droge dhe për pastrim parash.

Autoritetet thonë se karteli Sinaloa ishte furnizuesi më i madh i barnave në SHBA.

Aispuro u deklarua fajtore për tre akuza për shpërndarjen e ilaçeve të paligjshme, për shpëlarje parash dhe përfshirjen në marrëdhënie financiare me kartelin e drogës Sinaloa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat