Ceremonia e 14-të Vjetore e Vendosjes së Kurorave të Kombeve në Memorialin e Viktimave të Komunizmit në Capitol Hill

Amerika

Ceremonia e 14-të Vjetore e Vendosjes së Kurorave të Kombeve në Memorialin e Viktimave të Komunizmit në Capitol Hill

Nga: Beqir Sina Më: 14 qershor 2021 Në ora: 06:42
Ilustrim

WASHINGTON DC: Të Premten, 11 Qershor, Fondacionit Përkujtimor i Viktimave të Komunizmit iu bashkuan personalitet nga vende të ndryshme të botës. 16 ambasada dhe 3 delegacione dhe me përfaqësues të 41 kombeve të robëruara dhe organizatave të të drejtave të njeriut për Ceremoninë e 14-të Vjetore të Vendosjes së Kurorave të Thirrjes së Kombeve për të dhënë një respect për viktimat e komunizmit pranë Memorialit të Viktimave të Përkujtimit të Komunizmit në Kapitol Hill.

Më 11 qershor, mungoi shteti shqiptar Ambasada e Shqipërisë në Washington D.C.; shtetit që për 45 vjet kaloi një nga periudhat më të dhimbshme të regjimit komunist të Enver Hoxhës.

Federata Pan Shqiptare e Amerikes VATRA, në llogarinë e saj në Fb, shkruan se nën drejtimin e z.Ahmet Xhafo, edhe, Dega e VATRËS Washington DC kanë vënë me 11 Qershor, një kurorë me lule tek momumenti i Viktimave të Komunizmit në kryeqyetin amerikan Washington D.C..

Kjo është një ceremoni e organizuar nga Fondacioni i Viktimave të Komunizmit i njohur si Roll Call of Nations.

Në shënimin e tyre për këtë ngjarje, shkruajn se Dega e Vatrës në Washington DC që më 2017 vazhdon të jetë pjesë e rregullt e kësaj ceremonie.

“Siç dihet 100 milion njerëz humbën jetën në 100 vjet sundim të regjimeve komuniste në botë, dhe miliona të tjerë vuajtën burgjeve dhe interenimeve. Siç dihet Shqipëria kaloj sistemin komunist më të egër dhe izolues në Europën Lindore”.

Ndërsa, këtë vit Kurora - Roll Call of Nations, u vendos në emër të Vatrës dhe Degës së saj në Washington nga anëtarja më e re e kësaj Dege Besa Buçaj e cila vazhdon studimet në fushën e drejtësisë, dhe bën praktikën(intershipin) e saj në Fondacionin e Viktimave të Komunizmit në Washington D.C. shkruan Dega e Vatrës në Washington DC.

Ndërkohë, edhe një shqiptare, dhe, anëtare e VOC-së Merita McCormack - Bajraktari, mori pjesë në këtë ceremony, ceremonin të vendosjes së kurorave për respect të viktimave shqiptare të komunizmit , duke vendos kurorën në emër të familjes Kalaja nga Zemblak - Korça, një familje ish- e përndjekjur politike nën regjimin e Enver Hoxhës në Shqipëri

Merita Bajraktari shkruajti në statusin e mediave sociale Facebook, se kjo kurorë u vendos sot në Memorialin në Monumentin e Viktimave të Komunizmit në Washington DC, duke nderuar të gjitha viktimat e komunizmit. “Kjo kurorë është në emër të familjes Kalaja nga Zëmblak Korçë, Shqipëri. Kjo është familja e mamasë time dhe unë jam shumë e lumtur që mund të jem dëshmitare e ngjarjes dhe të nderoj gjyshërit e mi dhe të gjithë të afërmit të presekutuar”.

Memorialin i Viktimave të Komunizmit në Capitol Hill, nderoi më medaljen e Arit, Argjendit, dhe të Bronxit, më shumë se 60 filantropist nga SHBA, mes tyre dhe z. Haxh Dauti, Presidenti i Këshillit Shqiptar Amerikan, i cili u nderua me medaljen e Argjentë për sponsorizimin e aktivitetve të organizuara nga Memoriali i Viktimave të Komunizmit në Capitol Hill

Memorialin e Viktimave të Komunizmit në Capitol Hill, shkruan se :

“Ceremonia e këtij viti ishte veçanërisht domethënëse pasi i kujtuam botës për masakrat e tmerrshme të fundit të fushatës së gjenocidit të regjimit komunist kinez, kundër pakicës së saj Ujgur. Ky është gjithashtu dy vjetori i fillimit të protestave të Hong Kongut. Ne ishim krenarë që i paraqitëm Medaljen tonë të Lirisë Truman-Reagan, zotit Jimmy Lai, sipërmarrës në Hong Kong dhe aktivist pro-demokracisë, i cili kohët e fundit u dënua me 14 muaj burg për shkak të aktivizmit të tij gjatë protestave pro-demokracisë në Hong Kong 2019.”

Shkatërrimi brutal i disidencës në Hong Kong, shkruan në faqen e saj Memoriali i Viktimave të Komunizmit i tregon botës gjithçka që duhet të dijë për aftësinë e qeverive komuniste për të toleruar edhe lëshimet më të vogla për lirinë. Trimëria e Jimmy Lai dhe shumë qytetarëve të tjerë të Hong Kongut na tregojnë se etja njerëzore për liri nuk do të vdesë kurrë.

Nderimi i Jimmy Lai :

Jimmy Lai është një sipërmarrës në Hong Kong dhe aktivist pro-demokracisë. Ai themeloi Giordano, një mbajtës aziatik të veshjeve, Next Digital, një kompani mediatike të listuar në Hong Kong dhe gazetën popullore Apple Daily.

Lai është një kritik i shquar i Partisë Komuniste Kineze. Sipas Lai, Rruga për në Skllavëri nga Friedrich Hayek e frymëzoi atë të luftonte për liri. Sipërmarrjet e tij të biznesit janë përshkrime të forta të avokatisë së tij dhe mbështetja e tij e profilit të lartë për lëvizjet pro-demokratike të Hong Kongut, për të cilat është dënuar me 14 vjet burg nga qeveria kineze.

Lai ishte një udhëheqës i Lëvizjes Umbrella të Hong Kongut 2014 dhe po akuzohet dhe gjykohet për përfshirjen e tij në lëvizjen pro-demokracisë 2019-2020. Pas protestave më të fundit, Lai u arrestua nën dyshimin e "bashkëpunimit me forcat e huaja", një akuzë që Pekini ishte në gjendje të ngrinte kundër tij në vazhdën e një ligji të sigurisë kombëtare të vendosur në Hong Kong pas trazirave.

Të njëjtën ditë të arrestimit të tij, afro 200 oficerë policie të Hong Kongut bastisën zyrat e Apple Daily, duke sekuestruar mbi 125 kuti materiale. Bastisja u prit me protesta të nivelit të lartë - nga Shoqata e Gazetarëve të Hong Kongut, e cila e përshkroi sulmin si "të tmerrshëm" dhe të pashembullt në Hong Kong. Ish guvernatori i Hong Kongut Chris Patten i quajti ngjarjet "sulmi më i egër deri më tani" në shtypin e Hong Kongut, dhe kreu i departamentit të gazetarisë në Universitetin e Hong Kongut e quajti sulmin një "sulm të egër, të turpshëm ndaj lirisë së shtypit".

Në Dhjetor 2020, Lai iu dha "Çmimi i Lirisë së Shtypit" nga Reporterët pa Kufij për rolin e tij në themelimin e Apple Daily.

Më 16 Prill 2021, Lai u dënua me 14 muaj burg, për të parin nga ato shtatë gjykime për mbështetjen e tij të demokracisë në Hong Kong.

Fondacioni Përkujtimor i Viktimave të Komunizmit i jep medaljen e nderit, çmimin më të lartë, Medaljen e Lirisë Truman-Reagan, Jimmy Lai për angazhimin e tij gjatë gjithë jetës për lirinë dhe demokracinë në Hong Kong, kundërshtimin e tij të ashpër ndaj komunizmit dhe të gjitha formave të tjera të tiranisë, si dhe vendosmërinë për të luftuar veprimet autoritare të CCP pa marrë parasysh koston.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat