​Ekuadori i heq shtetësinë Julian Assange

Amerika

​Ekuadori i heq shtetësinë Julian Assange

Më: 28 korrik 2021 Në ora: 18:26
Julian Assange

Ekuadori ka hequr shtetësinë e Julian Assange, themeluesit të Wikileaks, i cili aktualisht ndodhet në një burg britanik.

Sistemi i drejtësisë ekuadoriane njoftoi zyrtarisht Australinë të martën me kohën lokale për anulimin e natyralizimit të saj, në një letër që pasoi në përgjigje të një kërkese të paraqitur në ministrinë e jashtme të vendit të Amerikës së Jugut.

Sipas ligjit të Ekuadorit, natyralizimi konsiderohet i dëmshëm kur jepet në bazë të fshehjes së fakteve përkatëse, dokumenteve të rreme ose mashtrimit.

Autoritetet ekuadoriane pretendojnë se letra e Assange që kërkon natyralizimin ka mospërputhje të shumta, nënshkrime të ndryshme, ndryshime të mundshme në dokument dhe tarifa të papaguara, ndër të tjera.

Carlos Poveda, avokati i Assange, tha për Associated Press se vendimi u mor pa procedurë të rregullt dhe se Assange nuk u lejua të paraqitej në seancë. Ai tha se në apel do të kërkonte sqarim të vendimit të autoriteteve ekuadoriane.

"Më e rëndësishme se rëndësia e shtetësisë është çështja e respektimit të të drejtave dhe një proces i përshtatshëm ligjor në heqjen e shtetësisë," tha ai.

Assange iu dha nënshtetësia ekuadoriane në janar 2018 si pjesë e një përpjekjeje të dështuar nga qeveria e presidentit të atëhershëm Lenin Moreno për t'i dhënë atij statusin diplomatik për ta nxjerrë atë nga ambasada ekuadoriane në Londër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat