Florida thyen rekordin për shtrimet në spital nga COVID-19

Amerika

Florida thyen rekordin për shtrimet në spital nga COVID-19

Më: 2 gusht 2021 Në ora: 00:09
Foto ilustrim

Një ditë pasi regjistroi rastet më të reja ditore që nga fillimi i pandemisë, Florida të dielën theu një rekord të mëparshëm për shtrimet në spital të vendosur më shumë se një vit më parë para se të ishin në dispozicion vaksinat.

Sipas të dhënave të raportuara në Departamentin Amerikan të Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore, Sunshine State kishte 10,207 njerëz të shtruar në spital me raste të konfirmuara të COVID-19, raporton AP.

Rekordi i mëparshëm ishte nga 23 korriku 2020, më shumë se një gjysmë viti para se vaksinimet të fillonin të përhapeshin, kur Florida kishte 10.170 shtrime, sipas Shoqatës së Spitalit të Floridës.

Florida tani po udhëheq kombin në shtrimet për kokë banori për COVID-19, pasi spitalet në të gjithë shtetin raportojnë se duhet të vendosin vizitorët e urgjencës në shtretërit e korridoreve dhe të tjerët dokumentojnë një rënie të dukshme të moshës së pacientëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat