​Shpëtoi nga dënimi me vdekje, por ndërron jetë nga COVID-19

Amerika

​Shpëtoi nga dënimi me vdekje, por ndërron jetë nga COVID-19

Më: 15 shtator 2021 Në ora: 14:46
Foto

Një burrë që i shpëtoi dënimit me vdekje në Luiziana në vitin 2012 pasi u lirua nga provat e ADN-së për një vrasje që nuk e kishte kryer, ka vdekur nga COVID-19.

Vdekja e Damon Thibodeaux në fillim të këtij muaji ishte "aq e padrejtë", sipas një avokati në Minneapolis i cili punoi për të liruar klientin e tij pas 16 vjetësh prapa hekurave, pasi ai u dënua në vitin 1996 për vrasjen e kushëririt të tij 14-vjeçar.

"Unë jam duke luftuar për të bërë paqe me të, por ju nuk mundeni," tha Steve Kaplan, avokati tani në pension i cili ndihmoi në lirimin e Thibodeaux dhe e ndihmoi të zhvendosej në Minesota për të rifilluar jetën e tij.

Thibodeaux, i cili përfundimisht u vendos me familjen e tij në Teksas, ishte një kamionist me udhëtime të gjata që zbarkoi në spitalin Jacksonville, Florida, pasi ishte prekur me koronavirus në fillim të gushtit. Kjo ishte disa ditë pas marrjes së vaksinës së tij të parë kundër virusit. Pas tri javësh brenda dhe jashtë kujdesit intensiv, 47-vjeçari Thibodeaux priste të kthehej në shtëpi.

"Vëlla, unë jam gati të dal nga ky vend dhe të kthehem në shtëpi," i tha vëllait të tij më të vogël, David Thibodeaux, mbrëmjen e 2 shtatorit. Disa orë më vonë, një mjek telefonoi David duke i kërkuar leje për të ndalur rianimimin e Damon pasi zemra e tij kishte pushuar së rrahuri, raportoi Star Tribune.

Kaplan dhe të tjerët nga firma juridike e Minneapolis Fredrikson dhe Byronë ndihmuan në vërtetimin e pafajësisë së Thibodeaux, duke vënë në dukje se rrëfimi i tij nuk përputhej me provat fizike, se deklaratat e dëshmitarëve ishin në kundërshtim dhe se testet e ADN-së nuk treguan lidhje midis tij dhe vrasjes.

Eksperti i vetë prokurorisë së qarkut arriti në përfundimin se Thibodeaux kishte pranuar në mënyrë të rreme krimin. Ai u la i lirë në shtator 2012.

Avokatët që punuan për lirimin e tij, thanë se në vend që të ishte i zemëruar dhe i hidhëruar, Thibodeaux mbajti një buzëqeshje të lehtë së bashku me optimizmin, mirësinë dhe hirin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat