Dënohet me burgim të përjetshëm vrasësi i pesë gazetarëve në një redaksi amerikane

Amerika

Dënohet me burgim të përjetshëm vrasësi i pesë gazetarëve në një redaksi amerikane

Më: 28 shtator 2021 Në ora: 20:00
Një grua mban një kopje të Gazetës Capital në një vigjilje qirinjsh për të nderuar viktimat e të shtënave 2018

Personi i armatosur që vrau pesë gazetarë derisa sulmoi një redaksi në Maryland në vitin 2018 është dënuar me burgim të përjetshëm.

Një gjykatës në Anapolis të martën i dha pesë dënime të përjetshme Jarrod Ramos për sulmin e tij të paramenduar në zyrën e Gazetës Capital.

Ish -reporterja Selene San Felice, e cila u fsheh nën tryezën e saj gjatë sulmit, i tha atij: “Nuk mund ta vrasësh të vërtetën”, shkruan BBC.

Ramos, 41 vjeç, do të vuajë dënime të njëpasnjëshme të përjetshme për vrasjet e anëtarëve të stafit të Gazetës, Wendi Winters, Rebecca Smith, Robert Hiaasen, Gerald Fischman dhe John McNamara.

Ai gjithashtu do të vuajë një dënim shtesë të përjetshëm për vrasje në tentativë, si dhe 345 vjet më shumë burg për armë dhe sulme.

“Ai vrau pesë njerëz, por askush nuk mund ta vriste këtë gazetë,” tha San Felice.

Më 28 qershor 2018, i armatosur me një armë gjahu dhe granata tymi, Ramos qëlloi përmes një dere xhami në zyrë dhe hapi zjarr ndërsa anëtarët e stafit u fshehën nën tavolina.

Policia e quajti masakrën një “sulm të synuar”, duke detajuar më vonë tre letra që Ramos i dërgoi vetëm disa ditë më parë, në të cilat ai kërcënoi se do të vriste çdo person në redaksinë e gazetës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat