SHBA i kërkon Rusisë të lirojë të burgosurit politikë - Bota Sot
SHBA i kërkon Rusisë të lirojë të burgosurit politikë

Amerika

SHBA i kërkon Rusisë të lirojë të burgosurit politikë

Më: 18 qershor 2018 Në ora: 19:58
Uashington

Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje Rusisë që të lirojë dhjetëra njerëz, të cilët nga grupet e të drejtave të njeriut janë identifikuar si të burgosur politikë.

Departamenti amerikan i Shtetit tha se mbi 150 njerëz po mbahen në burg, përfshirë regjisorin ukrainas, Oleh Sentsov, dhe aktivistin e të drejtave të njeriut, Oyub Titiyev.

"I bëjmë thirrje Rusisë t'i lirojë të gjithë ata që janë identifikuar si të burgosur politikë ose fetarë dhe të ndalojnë së shfrytëzuari sistemin ligjor për të shtypur disidentët dhe praktikat fetare paqësore", thuhet në deklaratë.

Moska nuk reagoi ende.

Në të kaluarën, Ministria e Jashtme ruse ka reaguar me zemërim duke akuzuar Uashingtonin për ndërhyrje në punët e brendshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera