Uashingtoni: Rusia vazhdon të ndërhyjë në procesin politik amerikan - Bota Sot
Uashingtoni: Rusia vazhdon të ndërhyjë në procesin politik amerikan

Amerika

Uashingtoni: Rusia vazhdon të ndërhyjë në procesin politik amerikan

Më: 2 gusht 2018 Në ora: 22:20
Dan Coats

Rusia vazhdon të përpiqet të dobësojë dhe të ndajë SHBA-në, duke ndërhyrë në procesin zgjedhor amerikan dhe në debatin politik, akuzoi sot shefi i shërbimeve sekrete amerikane, Dan Coats.

“Ky është një kërcënim që ne duhet ta marrim shumë seriozisht”, paralajmëroi nga ana e tij Christopher Wray, shefi i FBI-së, i pranishëm në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë.

“Për momentin, përpjekjet e Rusisë për të minuar vlerat tona themeltare nuk janë aq të mëdha saç ishin, kur influencuan zgjedhjet presidenciale të vitit 2016”, theksoi Coats.

Ndërhyrjet e Rusisë në presidencialet e vitit 2016 kanë detyruar Ministrinë e Drejtësisë që të emërojë një prokuror special të ngarkuar me hetimin e kësaj çështje, përfshirë këtu edhe një bashkëpunim të mundshëm mes ekipit të fushatës së Donald Trump dhe autoriteteve ruse.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...