Zjarrfikës australianë e zelandezë ndihmojnë në Kaliforni - Bota Sot
Zjarrfikës australianë e zelandezë ndihmojnë në Kaliforni

Amerika

Zjarrfikës australianë e zelandezë ndihmojnë në Kaliforni

Më: 3 gusht 2018 Në ora: 19:41
Kaliforni

Dhjetra zjarrfikës nga Australia dhe Zelanda e Re po u vijnë në ndihmë autoriteteve amerikane për të luftuar zjarret që kanë përfshirë shtetet e Kalifornisë, Oregonit dhe Uashingtonit. Bëhet fjalë për 188 zjarrfikës nga të dy vendet.

Pasojat e një prej situatave më të rënda të zjarrit në historinë e Kalifornisë llogariten në më shumë se 1 mijë shtëpi të shkatërruara dhe 200 të tjera të dëmtuara.

Gjendja vështirësohet për shkak të temperaturave të larta dhe pa reshje. Deri tani, zjarrfikësit kanë arritur të vendosin nën kontroll 35 për qind të sipërfaqes së prekur nga zjarri, që ka shkaktuar gjashtë të vdekur.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...