Pompeo përpiqet të sigurojë lirimin e pastorit amerikan - Bota Sot
Pompeo përpiqet të sigurojë lirimin e pastorit amerikan

Amerika

Pompeo përpiqet të sigurojë lirimin e pastorit amerikan

Më: 3 gusht 2018 Në ora: 19:50
Mike Pompeo

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo u takua të premten me homologun e tij turk, në përpjekje për lirimin e pastorit amerikan Andrew Brunson, të cilin Turqia e akuzon për mbështetje të terrorizmit.

Administrata Trump ka vendosur sanksione ndaj zyrtarëve turq lidhur me këtë çështje. Turqia i ka cilësuar sanksionet si të papranueshme. Mike Pompeo dhe Mevlut Cavusoglu u takuan në periferi të Forumit të vendeve të Azisë Juglirore që mbahet në Singapor.

Pas takimit dy diplomatët e lartë thanë se patën një bisedë konstruktive dhe se ranë dakord të përpiqen të zgjidhin problemet mes dy vendeve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...